Quantcast
< sekcia Ekonomika

Enel začal rokovania o predaji podielu v Slovenských elektrárňach

Slovenské elektrárne Foto: TASR/Henrich Mišovič

Zvyšok chce predať potom, ako dokončí dostavbu dvoch nových blokov jadrovej elektrárne Mochovce, s čím počíta v rokoch 2017 až 2018.

Rím 24. augusta (TASR) - Talianska energetická spoločnosť Enel oznámila, že začala exkluzívne rokovania o predaji svojho minoritného podielu v Slovenských elektrárňach (SE) s českým Energetickým a priemyselným holdingom (EPH). Ako dodala, v závislosti od výsledku rokovaní by Enel a EPH mohli záväznú dohodu podpísať už v najbližších týždňoch.

"Správu môžem potvrdiť, viac informácií však nemôžem poskytnúť," reagoval pre TASR riaditeľ marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR nebude podľa rezortnej hovorkyne Miriam Žiakovej začiatok rokovaní komentovať. "Ide o rozhodnutie spoločnosti Enel a MH SR ho nebude komentovať. Pre vládu SR zostáva prioritou dokončenie tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach (EMO34), kde očakávame zo strany Enelu ako majoritného akcionára Slovenských elektrární razantné kroky smerujúce k dokončeniu prác a spusteniu blokov do prevádzky v dohodnutých termínoch," povedala pre TASR Žiaková.

Talianska spoločnosť ešte koncom júla uviedla, že dostala dve záväzné ponuky. V tom období informovala, že s vybraným záujemcom chce rozhovory začať v priebehu niekoľkých dní, pričom predaj menšinového podielu plánuje dokončiť vo 4. kvartáli tohto roka. Zvyšok chce predať potom, ako dokončí dostavbu dvoch nových blokov jadrovej elektrárne Mochovce, s čím počíta v rokoch 2017 až 2018.

Okrem EPH, ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, záväznú ponuku podalo ešte konzorcium slovenskej rafinérie Slovnaft a maďarskej energetickej spoločnosti MVM. Konzorcium koncom júla uviedlo, že svoju ponuku na prevzatie 66-% podielu Enelu v Slovenských elektrárňach vylepšilo. Pôvodne mala záujem o podiel v SE aj spoločnosť ČEZ, ale tá sa nakoniec rozhodla, že ponuku nepodá.