Quantcast
< sekcia Ekonomika

Európske ceny plynu pokračujú v poklese šiesty deň po sebe

Ilustračné foto Foto: TASR

Európske ceny plynu tento rok vyskočili o viac než 400 %. Dôvodom bolo obmedzenie dodávok z Ruska v čase zotavovania dopytu po koronakríze.

Amsterdam/Berlín 29. decembra (TASR) - Európske ceny plynu pokračujú v poklese šiesty deň po sebe, čo je ich najdlhšia negatívna séria za viac než 1 rok. Do Európy totiž smerujú dodatočné dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) práve v čase, keď obmedzenie produkcie v niektorých priemyselných odvetviach a oteplenie znižujú dopyt.

Cena referenčného kontraktu na plyn s dodávkou v januári na amsterdamskej burze v stredu padla až o 9,9 % a o 17.15 h sa nachádzala na 96,73 eura za megawatthodinu (MWh). V Británii sa zodpovedajúci kontrakt na plyn oslabil až o 13 %.

Do Európy totiž mieria tankery s dodávkami LNG z USA vrátane niektorých, čo pôvodne smerovali do Ázie. To zvyšuje očakávania, že nové dodávky zmiernia napätie na trhu, ktorý zápasí s nedostatkom. Európa sa stala pre dodávateľov LNG atraktívnejšia, keďže ceny v regióne sú vysoké a najväčší zákazníci z Ázie sa rozhodli počas zimy využiť svoje zásoby namiesto ďalších nákupov.

Aj keď sa ceny počas uplynulého týždňa znížili, stále sú viac než päťnásobné v porovnaní s priemerom za minulých 5 rokov.

Pokles cien spôsobený dodatočnými dodávkami LNG však môže byť len krátkodobý. Dôvodom je geopolitické napätie a tlak Ruska na EÚ a Nemecko, aby schválili prevádzku kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2). Okrem toho naplnenosť európskych zásobníkov plynu je stále približne o 23 % nižšia v porovnaní s 5-ročným priemerom pre toto obdobie roka.