Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Ekonomika

Konzorcium NEXT-E a EÚ podpísali grant o vybudovaní nabíjacej siete

Ilustračná snímka. Foto: TABLET.TV

Sieť 222 rýchlonabíjačiek a 30 ultranabíjačiek pre elektromobily pozdĺž hlavných dopravných ťahov EÚ tak bude spájať šesť krajín strednej a východnej Európy.

Bratislava/Tallinn 9. novembra (TASR) - Počas Dňa digitálnej dopravy v Tallinne podpísali partneri združení v projekte NEXT-E grantovú dohodu s agentúrou INEA, ktorá umožní vybudovanie nabíjacej siete pre elektromobily naprieč šiestimi krajinami strednej a východnej Európy - Českom, Slovenskom, Maďarskom, Slovinskom, Chorvátskom a Rumunskom. Informovala o tom Michaela Dobošová, hovorkyňa Západoslovenskej energetiky.

Konzorcium NEXT-E a EÚ podpísali grantovú dohodu o vybudovaní 252 rýchlonabíjačiek a ultranabíjačiek pre elektromobily naprieč strednou a východnou Európou. Sieť 222 rýchlonabíjačiek a 30 ultranabíjačiek pre elektromobily pozdĺž hlavných dopravných ťahov EÚ tak bude spájať šesť krajín strednej a východnej Európy.

Nasadenie rýchlonabíjačiek sa očakáva v roku 2018 a inštalácia ultranabíjačiek sa plánuje v roku 2019 v rámci prípravy na príchod novej generácie diaľkových elektromobilov. Úplné nasadenie by malo byť hotové do konca roku 2020.

V júli 2017 Európska komisia vybrala projekt NEXT-E na spolufinancovanie prostredníctvom Nástroja na spájanie Európy (Connecting Europe Facility – CEF). Konzorcium NEXT-E dostane grant vo výške 18,84 milióna eur na implementáciu projektu, čo je najväčší grant, aký kedy CEF udelil na projekt rozvoja elektromobility. V rámci tohto projektu nainštalujú partneri 222 multištandardných rýchlonabíjačiek (50 kW) a 30 ultranabíjačiek (150 až 350 kW) pozdĺž hlavných koridorov TENT-T a hlavnej siete. Po prvý raz v histórii bude možné so 100-% využitím elektrickej energie cestovať na dlhé vzdialenosti v šiestich krajinách Kohézneho fondu s prepojením na susedné štáty.

Do projektu sa zapojili spoločnosti ZSE, E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania, spoločnosti skupiny MOL (zastúpené pobočkami vo všetkých šiestich zúčastnených krajinách), Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL (v Slovinsku a Chorvátsku), ako aj Nissan a BMW.

"Next-E je politicky dôležitý inovačný projekt, ktorý sa spustil vďaka veľkému úsiliu priemyselných odvetví a podpory zo strany Európskej komisie. Projekt podporuje úzku spoluprácu s miestnymi projektmi realizovanými v susedných krajinách, pričom kladie dôraz na maximalizáciu európskeho vplyvu a politiku hlavnej siete dopravných koridorov. Naším cieľom je konečne umožniť občanom cestovať alternatívne poháňanými vozidlami naprieč celou EÚ," uviedol Herald Ruijeters, riaditeľ pre investície, inovácie a udržateľnú dopravu Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre dopravu.

Výkonná agentúra EÚ pre inovácie a siete (INEA) – nástupca Výkonnej agentúry pre transeurópsku dopravnú sieť (TENT-T EA) podporuje implementáciu Nástroja na spájanie Európy (CEF) a iných súvisiacich programov.