Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Ekonomika

Slovensko rozšíri s Francúzskom spoluprácu v jadrovej energetike

Snímka chladiarenských veží 1. a 2. bloku jadrovej elektrárne po ukončení studenej hydroskúšky 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce 23. augusta 2018. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Framatome sa v spolupráci so Slovenskými elektrárňami a ďalšími európskymi prevádzkovateľmi sústredí na vývoj 100 % európskeho dizajnu jadrového paliva pre reaktory VVER 440.

Bratislava 31. mája (TASR) - Slovensko bude pri riešení diverzifikácie dodávok jadrového paliva pre elektrárne spolupracovať s Francúzskom. Tento záväzok je jednou z kľúčových oblastí memoranda, ktoré v stredu pri príležitosti návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona podpísali Slovenské elektrárne (SE) a francúzska spoločnosť Framatome, informovali SE.

"Jadrové elektrárne na Slovensku predstavujú kľúčové piliere našej národnej energetickej bezpečnosti. Zaistiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva pre stabilnú prevádzku elektrární Bohunice a Mochovce považujem za jednu z našich hlavných úloh. Som veľmi rád, že sme sa pri tomto projekte s Framatome spojili v spolupráci s ďalšími európskymi prevádzkovateľmi reaktorov VVER 440," uviedol generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

Framatome sa v spolupráci so Slovenskými elektrárňami a ďalšími európskymi prevádzkovateľmi sústredí na vývoj 100 % európskeho dizajnu jadrového paliva pre reaktory VVER 440. Memorandum o porozumení a rozvoji strategických vzťahov medzi Slovenskými elektrárňami a Framatome vytvára podľa SE základ pre ďalší rozvoj dlhodobých vzťahov v oblasti jadrovej energetiky - prevádzky a údržby jadrových elektrární, bezpečnosti a modernizácie, zvyšovania účinnosti, prístrojového vybavenia, v oblasti digitálnej a kybernetickej bezpečnosti. Framatome už v minulosti so SE spolupracoval, keď pre Mochovce 3 a 4 dodal systém kontroly a riadenia.