Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Ekonomika

Enria: Banky v eurozóne by si mali dávať pozor na zdroje financovania

Na archívnej snímke budova Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Upozornil na to predseda Rady Európskej centrálnej banky (ECB) pre dohľad Andrea Enria vo výročnej správe ECB.

Frankfurt nad Mohanom 21. marca (TASR) - Banky v eurozóne by si mali dávať pozor na svoje zdroje financovania, ináč im hrozí, že zvyšovanie úrokových sadzieb ich môže "zaskočiť". Upozornil na to predseda Rady Európskej centrálnej banky (ECB) pre dohľad Andrea Enria vo výročnej správe ECB. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

V správe ECB o svojej činnosti v oblasti dohľadu Enria uviedol, že banky v menovej únii sú stabilné. Upozornil však, že rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb v minulom roku znamená, že banky sa už nemôžu spoliehať na lacné financovanie.

"Vzhľadom na zvyšovanie úrokových sadzieb a kvantitatívne sprísňovanie by banky mali svoju pozornosť viac sústreďovať na likviditu a riziká v oblasti financovania," uviedol Enria s tým, že "je tu riziko, že banky by mohli byť vývojom na trhu zaskočené". Dodal, že bankové domy by mali mať pripravené také postupy modelovania riadenia aktív a pasív, aby vedeli rýchlo reagovať na zmeny v preferenciách a správaní klientov v situácii, keď sa režim úrokových sadzieb zmení.