Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. apríl 2024Meniny má Ervin
< sekcia Ekonomika

Érsek chce zrušiť súťaž na vlakové spojenie do Bystrice a vypísať novú

Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád Érsek. Foto: TASR - Michal Svítok

Podľa ministra v ňom našli veci, ktoré sa dajú urobiť lepšie, preto právne oddelenie vypracuje právnu analýzu k tomuto rozhodnutiu. Chce, aby dopravca nejazdil len s rýchlikmi, ale k nim i vozil ľudí.

Bratislava 11. novembra (TASR) - Súťaž na vlakové spojenie medzi Bratislavou a Banskou Bystricou plánuje nový minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) zrušiť. Informoval o tom dnes denník SME. Tender vyhlásil ešte vlani v novembri bývalý minister Ján Počiatek (Smer-SD).

"Tender sa bude rušiť. Našli sme v ňom veci, ktoré sa dajú urobiť lepšie. Právne oddelenie vypracuje právnu analýzu k tomuto rozhodnutiu," uviedol pre SME Érsek. Minister je o zrušení tendra presvedčený, právnu analýzu si však dáva spraviť, aby sa vyhol prípadným žalobám dopravcov.

Ministerstvo zároveň sľubuje, že vypíše novú súťaž hneď, ako zruší tú pôvodnú. Nemusí však byť rovnaká. Érsek chce, aby dopravca, ktorý vyhrá, nejazdil len s rýchlikmi, ale k nim aj vozil ľudí.

"Okrem hlavných tratí by sme zabezpečili aj priľahlé trate. Keď už dopravcom dáme dobrú trasu, tak aby ľudí vozili aj z priľahlých obcí, či už to bude vlakmi, alebo autobusmi. Vtedy zabezpečíme, že ľudia sa do vlakov naozaj dostanú," vysvetlil minister.

Súťažiť sa podľa pôvodných podmienok malo o 1,5 milióna vlakových kilometrov, jazdiť na linke malo dokopy osem párov rýchlikov. Kapacita jedného mala byť minimálne 530 miest na sedenie. Štát s víťazom plánoval podpísať zmluvu na desať rokov. Do súťaže sa prihlásilo celkovo osem dopravcov, dodáva SME.