Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 14. jún 2025Meniny má Vasil
< sekcia Ekonomika

EÚ a Japonsko sa rozhodli posilniť technickú a digitálnu spoluprácu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Obe strany potvrdili svoj záväzok k spoločnému výskumu polovodičov, dohodli sa na rozšírení spolupráce nad rámec výskumu 5G/6G sietí so zameraním na spoločný projekt 6G Mirai-Harmony.

Brusel 12. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) a Japonsko v pondelok v Tokiu zorganizovali v poradí už tretiu Radu digitálneho partnerstva s cieľom posilniť technickú a digitálnu spoluprácu medzi oboma stranami. Na správu exekutívy EÚ upozornil spravodajca TASR.

Rade digitálneho partnerstva spolupredsedala výkonná podpredsedníčka Európskej komisie pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Henna Virkkunenová spolu s japonským ministrom pre digitálnu transformáciu Masaakim Tairom.

Vzhľadom na súčasnú globálnu geopolitickú neistotu EÚ a Japonsko potvrdili rastúci význam ich partnerstva, zhodli sa na potrebe zvýšiť konkurencieschopnosť a podporovať hodnotový prístup ku globálnemu digitálnemu riadeniu. Chcú sa zameriavať na posilnenie svojej ekonomickej bezpečnosti podporovaním odolnosti v kritických digitálnych technológiách.

EÚ a Japonsko sa dohodli na ďalšej spolupráci v oblasti základných digitálnych technológií, ako sú umelá inteligencia, 5G a 6G siete, polovodiče, vysokovýkonná výpočtová technika a kvantová technológia. Posilnia spoluprácu v oblasti správy údajov a online platforiem, podmorských káblov, arktického pripojenia, digitálnych identít, dôveryhodných služieb a kybernetickej bezpečnosti.

Obe strany potvrdili svoj záväzok k spoločnému výskumu polovodičov, dohodli sa na rozšírení spolupráce nad rámec výskumu 5G/6G sietí so zameraním na spoločný projekt 6G Mirai-Harmony, ktorého cieľom je vyvinúť siete poháňané AI pre komunikáciu zameranú na používateľa. Spustili takisto spoločnú výzvu pre výskum na projekty spolupráce v oblasti kvantovej výpočtovej techniky s aplikáciami v oblastiach, ako je biomedicína, veda o materiáloch či modelovanie klímy.

EÚ a Japonsko posilnili aj svoju spoluprácu v oblasti podmorských káblov, pričom uznali dôležitosť bezpečnej, odolnej a udržateľnej globálnej konektivity. Uznali aj dôležitosť rozvoja priekopníckej arktickej konektivity na zabezpečenie dôveryhodných dátových tokov medzi Európou a Japonskom.

Štvrté stretnutie Rady pre digitálne partnerstvo je naplánované na rok 2026 v Bruseli.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)