Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

EÚ podpísala dohodu o finančnom mechanizme hospodárskeho priestoru

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Uvedená dohoda bola na úrovni vyjednávačov dosiahnutá v novembri 2023 a schválená Radou EÚ (členské krajiny) 25. júna 2024.

Brusel 12. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok informovala, že EÚ a štáty Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Európskej zóny voľného obchodu (EZVO) podpísali dohodu o finančnom mechanizme EHP na roky 2021 - 2028 a protokoloch o prístupe na jednotný trh EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že vo štvrtok v mene EÚ podpísala balík dohôd a protokolov o finančnom mechanizme Európskeho hospodárskeho priestoru na roky 2021 - 2028 s tromi štátmi EZVO - Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom, a tiež dva protokoly o ročných colných kvótach o oslobodení od cla pre niektoré islandské a nórske ryby a produkty rybolovu vstupujúce na trh EÚ.

Uvedená dohoda bola na úrovni vyjednávačov dosiahnutá v novembri 2023 a schválená Radou EÚ (členské krajiny) 25. júna 2024. Pred jej úplným uplatňovaním bude musieť dohodu schváliť aj Európsky parlament.

Finančný mechanizmus EHP bude na obdobie od mája 2021 do apríla 2028 predstavovať viac ako 1,8 miliardy eur v grantoch udelených projektom z 15 štátov (Bulharsko, Cyprus, Česko, Estónsko, Grécko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko). Okrem toho Nórsky finančný mechanizmus poskytuje viac ako 1,4 miliardy eur 13 členským štátom EÚ, ktoré vstúpili do Únie od roku 2004.

Výkonný podpredseda EK Maroš Šefčovič, zodpovedný aj za vzťahy so štátmi EHP a EZVO, v správe pre médiá uviedol, že podpis tejto dohody je ďalším pozitívnym míľnikom vo vzájomných vzťahoch, keďže EÚ si tento rok pripomína 30. výročie Dohody o EHP.

"Finančné mechanizmy EHP a Nórska odrážajú výhody, ktoré štáty EHP/EZVO čerpajú zo svojho prístupu na jednotný trh EÚ. Teraz musíme zabezpečiť implementáciu programov a projektov v prijímateľských štátoch podporovaných oboma finančnými mechanizmami," vysvetlil.

EHP bol založený Dohodou o Európskom hospodárskom priestore z roku 1992, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1994. Ide o integračné zoskupenie EÚ, jej členských štátov a členských štátov Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO), okrem Švajčiarska. Členské štáty EZVO, ktoré sú zmluvnými stranami Dohody o EHP sa označujú ako štáty EHP/EZVO.

Dohoda o EHP je postavená na spoločných hodnotách a princípoch a predstavuje faktor politickej a hospodárskej stability, ako aj prosperity a bezpečnosti.

Finančný mechanizmus EHP na roky 2021 - 2028 stanovuje príspevok štátov EHP a EZVO k znižovaniu hospodárskych a sociálnych rozdielov v EHP s cieľom podporovať neustále a vyvážené posilňovanie obchodných a hospodárskych vzťahov. Tematickými prioritami sú európsky zelený prechod, demokracia, právny štát a ľudské práva ako aj sociálne začlenenie a budovanie odolnosti.

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.