Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Ekonomika

EÚ má vážne obavy z amerického zákona na zníženie inflácie

Na archívnej snímke z 13. júla 2020 vlajka Európskej únie. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Rozsiahly zákon (Inflation Reduction Act), ktorý sa týka daní, zdravotníctva a klímy, schválili americkí zákonodarcovia v auguste.

Brusel 7. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) "má vážne obavy" týkajúce sa zákona na zníženie inflácie v USA, pretože porušuje medzinárodné obchodné pravidlá. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

Rozsiahly zákon (Inflation Reduction Act), ktorý sa týka daní, zdravotníctva a klímy, schválili americkí zákonodarcovia v auguste. Zákon tiež obsahuje balík výdavkov na klimatické a energetické politiky v rekordnom objeme 369 miliárd USD (369,26 miliardy eur) vrátane daňových kreditov na elektromobily vyrobené v Severnej Amerike a podpory dodávateľských reťazcov pre výrobu batérií v USA.

Podľa oficiálneho dokumentu, ktorý mala k dispozícii CNBC, predstavitelia EÚ ocenili zelené ambície balíka, ale nepáči sa im "spôsob, akým sú podľa tohto zákona navrhnuté finančné stimuly". EÚ vymenovala 9 daňových úľav, ktoré sú podľa nej problematické.

Bruselu spôsobujú starosti predovšetkým potenciálne nové obchodné bariéry týkajúce sa európskych výrobcov elektrických áut. Podobné obavy vyjadrila aj Južná Kórea.

Generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová v pondelok vyhlásila, že vlády musia byť "veľmi opatrené, aby politiky, ktoré prijímajú, neboli diskriminačné a neuprednostňovali domáce tovary".

(1 EUR = 0,9993 USD)