Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Ekonomika

EÚ odobrila 600-miliónový program pomoci SR ohľadom vojny na Ukrajine

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V medziach tohto opatrenia bude mať pomoc formu priamych grantov na podporu spoločností postihnutých prudkými nárastmi cien zemného plynu a elektrickej energie.

Brusel 31. januára (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že schválila program štátnej pomoci Slovenska vo výške 600 miliónov eur na podporu jeho ekonomiky v kontexte vojny Ruska proti Ukrajine.

Program schválili v medziach dočasného krízového rámca štátnej pomoci, ktorý EK prijala 23. marca 2022 a zmenila v júli a októbri 2022, keď dospela k záveru, že hospodárstvo EÚ čelí vážnemu narušeniu.

Slovensko eurokomisii oznámilo svoju schému štátnej pomoci v hodnote 600 miliónov eur v medziach dočasného krízového rámca, ktorá má slúžiť na podporu národnej ekonomiky v kontexte vojny Ruska proti Ukrajine.

V medziach tohto opatrenia bude mať pomoc formu priamych grantov na podporu spoločností postihnutých prudkými nárastmi cien zemného plynu a elektrickej energie.

Slovensko informovalo, že toto opatrenie sa vzťahuje na všetky odvetvia okrem finančného sektora.

Komisia skonštatovala, že uvedená schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci. Výška individuálnej pomoci nepresiahne 50 % oprávnených nákladov alebo maximálny strop pomoci v hodnote štyroch miliónov eur. Pri príjemcoch, ktorí spadajú do kategórie energeticky náročných podnikov, nepresiahne celková pomoc na príjemcu 80 % oprávnených nákladov alebo maximálny strop pomoci v hodnote 150 miliónov eur. Táto pomoc bude poskytnutá najneskôr do 31. decembra 2023.

Komisia dospela k záveru, že program štátnej pomoci Slovenska je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom právnom rámci, že je potrebný, vhodný a primeraný na nápravu závažnej poruchy fungovania hospodárstva členského štátu. Na základe tohto zistenia EK predložené opatrenia v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci schválila.