Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Ekonomika

EÚ predstaví plány na odstrihnutie sa od ruských palív až v marci

Na snímke vyústenie ropovodu Družba. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Skvapalnený plyn zostáva jedným z najdôležitejších palív pôvodom z Ruska, na ktorom je Európa energeticky závislá.

Brusel 27. januára (TASR) - Európska komisia (EK) môže posunúť dátum, kedy by mala zverejniť cestovnú mapu o odstránení posledných fosílnych palív, ktoré EÚ dováža z Ruska vrátane skvapalneného zemného plynu (LNG). Na pondelňajšie informácie spravodajskej agentúry Bloomberg upozornil spravodajca TASR.

Podľa agentúry Bloomberg, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje blízke tejto agende, exekutíva EÚ by mohla predstaviť svoj plán 26. marca, teda o mesiac neskôr, ako sa pôvodne očakávalo. Plán EK by mal obsahovať podrobnosti o krokoch, ktoré musia členské štáty EÚ podniknúť, aby sa úplne vzdali dovozu ruských fosílnych palív s cieľom obmedziť financovanie ruskej invázie na Ukrajinu cez zisky z predaja energonosičov.

Skvapalnený plyn zostáva jedným z najdôležitejších palív pôvodom z Ruska, na ktorom je Európa energeticky závislá, a to aj potom, ako Ukrajina od 1. januára ukončila tranzit ruského zemného plynu cez plynovody na svojom území.

Minulý rok EÚ nakúpila rekordné množstvo ruského LNG, pričom najväčšími dovozcami boli Francúzsko, Španielsko a Belgicko. Niektoré členské štáty Únie dovážajú z Ruska aj jadrové palivo pre svoje atómové elektrárne.

Skupina 10 členských štátov EÚ eurokomisiu vyzvala na sprísnenie opatrení voči Rusku zavedením ďalších obmedzení na zemný plyn a skvapalnený plyn. Tieto snahy však narážajú na požiadavku jednomyseľného hlasovania na úrovni všetkých 27 členských štátov EÚ.

Brusel si ako nezáväzný cieľ stanovil úplne vyradiť ruské palivá z energetického mixu EÚ do roku 2027.

Únia medzitým pripravuje v poradí už 16. balík sankcií uvalených na Rusko pre inváziu na Ukrajinu. Nové sankcie by mali byť prijaté vo februári, keď uplynú tri roky od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.