Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Ekonomika

EÚ sa zamerala na rýchlejšie bezdrôtové pripojenie v Európe

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Týmto rozhodnutím sa členským štátom EÚ ukladá povinnosť sprístupniť predmetné spektrum najneskôr do 30. júna 2014. Technológiou 4G je napríklad LTE (Long Term Evolution) v pásme 2 GHz.

Brusel 5. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes rozhodla o sprístupnení dodatočných 120 MHz z frekvenčného spektra pre technológie 4G. Týmto rozhodnutím sa členským štátom EÚ ukladá povinnosť sprístupniť predmetné spektrum najneskôr do 30. júna 2014.

Technológiou 4G je napríklad LTE (Long Term Evolution) v pásme 2 GHz. Toto pásmo v súčasnosti využívajú výlučne bezdrôtové komunikačné systémy UMTS (systémy univerzálnej mobilnej telekomunikačnej služby), známe aj ako siete 3G. Zároveň sa v ňom ustanovujú harmonizované technické podmienky, ktoré umožnia súčasné fungovanie rozličných technológií.

Na tomto základe bude EÚ mať k dispozícii 1000 MHz pre vysokorýchlostné bezdrôtové širokopásmové pripojenia, čo je dvojnásobok spektra, ktorý na tento účel poskytujú Spojené štáty (USA).

Rozhodnutie EK znamená, že operátori mobilných sietí budú mať viac príležitostí investovať do zlepšenia mobilných sietí, čo prospeje celému hospodárstvu, a spotrebitelia budú časom využívať rýchlejšie prenosy dát a viac širokopásmových služieb.

Lepší prístup k spektru pre technológie 4G znamená podstatný prínos k cieľu v oblasti širokopásmového pripojenia vytýčenému v digitálnej agende – teda do roku 2020 dosiahnuť pokrytie širokopásmovým pripojením v EÚ s rýchlosťou minimálne 30 Mb/s.

"Uvítam, ak členské štáty budú rýchlo konať a zmenia platné licencie. Rýchlejšie bezdrôtové pripojenie v Európe predstavuje výhodu pre nás všetkých,“ uviedla eurokomisárka zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová.

Podľa podpredsedníčky EK toto dodatočné spektrum na účely technológií 4G v Európe znamená, že EÚ pružne reaguje na meniaci sa a rastúci dopyt po širokopásmovom pripojení.

V rozhodnutí EK sa ustanovuje harmonizovaná liberalizácia pásma 2 GHz (1920-1980 MHz v páre s 2110-2170 MHz) vo všetkých členských štátoch, s cieľom vyhnúť sa v budúcnosti rozdrobeniu vnútorného trhu pri tomto pásme.

Rádiové spektrum je mimoriadne cenným, no čoraz menej dostupným zdrojom. Jeho spoločensko-hospodársky význam výrazne narástol, keďže bezdrôtové služby sú čoraz viac prítomné vo všetkých oblastiach hospodárstva a spoločnosti. Komisia upozornila, že celosvetový objem mobilných dátových prenosov vzrastie do roku 2015 o 26 percent. Dovtedy bude existovať sedem miliárd telefónov, tabletov a iných mobilných zariadení, ktoré sa budú môcť pripojiť k internetu.