Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Ekonomika

EÚ schválila štátnu pomoc slovenským výrobcom potravín i nápojov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Komisia spresnila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 20 miliónov eur v rámci dočasného rámca štátnej pomoci pre krízy a prechod.

Brusel 8. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 20 miliónov eur na podporu odvetvia výroby potravín, nápojov a kŕmnych zmesí v kontexte ruskej vojny proti Ukrajine. Informuje o tom spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 20 miliónov eur v rámci dočasného rámca štátnej pomoci pre krízy a prechod. Ide o dočasný rámec, ktorý exekutíva EÚ prijala začiatkom marca tohto roku na podporu opatrení v odvetviach, ktoré sú kľúčové pre urýchlenie ekologického prechodu a zníženie závislosti od fosílnych palív.

Nový rámec mení a čiastočne predlžuje dočasný krízový rámec, ktorý bol prijatý v marci 2022, aby umožnil členským štátom podporovať národné hospodárstvo v kontexte novej geopolitickej krízy, ktorá nastala po ruskej invázii na Ukrajinu.

V rámci povolenej schémy bude mať štátna pomoc formu priamych grantov. Jej účelom je podporiť spoločnosti pôsobiace v odvetviach výroby potravín, nápojov a kŕmnych zmesí, ktoré v súčasnosti čelia nedostatku likvidity v dôsledku zvýšenia nákladov okrem iného na elektrinu, krmivo pre zvieratá, hnojivá a zúrodňovače pôdy.

Komisia zistila, že slovenská schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom a prechodnom rámci. Určená pomoc nepresiahne dva milióny eur na jednu spoločnosť a bude poskytnutá najneskôr do 31. decembra 2023.

S ohľadom na uvedené veci EK dospela k záveru, že táto schéma štátnej pomoci je potrebná, vhodná a primeraná na nápravu vážnej poruchy v hospodárstve členského štátu a spĺňa podmienky stanovené v rámci dočasného krízového rámca. Na tomto základe eurokomisia schválila schému podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)