< sekcia Ekonomika

EÚ uvoľnila 37 mld. eur z eurofondov na boj s koronavírusom

Foto: deutschebank.ge

Osem miliárd eur pochádza zo štrukturálnych fondov EÚ z roku 2019, pričom už boli členským štátom vyplatené. Zvyšné peniaze sú z fondov EÚ plánovaných na tento rok.

Brusel 30. marca (TASR) - Krajiny Európskej únie (EÚ) dávajú k dispozícii 37 miliárd eur z peňazí určených na kohéziu pre zdravotné systémy a malé a stredné firmy. Európska rada v pondelok schválila takzvanú Investičnú iniciatívu v reakcii na nový koronavírus (Corona Response Investment Initiative, CRII), vyplýva z oficiálneho vyhlásenia.

Nejde však o nové peniaze, ale o doteraz nevyčerpané peniaze z rozpočtu EÚ. Osem miliárd eur pochádza zo štrukturálnych fondov EÚ z roku 2019, pričom už boli členským štátom vyplatené. Zvyšné peniaze sú z fondov EÚ plánovaných na tento rok.

Členské štáty EÚ môžu z týchto peňazí pokryť výdavky, ktoré boli od 1. februára použité na "záchranu života a ochranu občanov". Takisto sa zvýši flexibilita týkajúca sa transferov prostriedkov medzi kohéznymi programami, aby sa peniaze dostali tam, kde budú najviac potrebné, uviedla Európska rada.

Európska rada okrem toho v pondelok rozhodla o otvorení fondu solidarity EÚ pre mimoriadne prípady v oblasti verejného zdravia.