Quantcast
< sekcia Ekonomika

EÚ uvoľnila Ukrajine ďalšiu tranžu pomoci vo výške 500 miliónov eur

Pierre Moscovici Foto: TASR/AP

Európska komisia dnes oznámila, že uvoľnila ďalšiu tranžu finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 500 miliónov eur. Pomoc je podmienená vykonávaním reforiem.

Brusel 3. decembra (TASR) - Európska komisia dnes oznámila, že uvoľnila ďalšiu tranžu finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 500 miliónov eur. Pomoc je podmienená vykonávaním reforiem, ku ktorým sa nová prozápadná vláda v Kyjeve prihlásila.

"Komisia poskytla Ukrajine v mene Európskej únie 500 miliónov eur v rámci makroekonomického programu pomoci, ktorý bol schválený začiatkom tohto roka,"
uviedla exekutíva EÚ v oficiálnom vyhlásení. Program má celkovú hodnotu 1,6 miliardy eur.

EÚ by mala na jar 2015 poskytnúť Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc vo výške 250 miliónov eur, ktorá bude zameraná na oživenie národnej ekonomiky.

"Európa plní svoje sľuby solidarity voči Ukrajine. Poskytujeme rozhodujúcu podporu ukrajinskému národu v ťažkých ekonomických a spoločenských časoch,
" uviedol v tejto súvislosti eurokomisár pre ekonomické záležitosti a dane Pierre Moscovici.

Komisár upozornil, že Kyjev by mal výmenou udržať tempo reforiem s cieľom vytvoriť prosperujúce a udržateľné životné podmienky pre všetkých Ukrajincov.

Reformy, ktoré požaduje Brusel, sa týkajú najmä spravovania verejných financií, boja proti korupcii, lepšieho výberu daní, energetiky a finančného sektora.