Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Ekonomika

EÚ zvažuje zákaz používania zariadení Huawei pri budovaní 5G sietí

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Tento krok je reakciou na rastúce obavy Bruselu, že niektoré vlády odkladajú zavádzanie opatrení v tejto veci, uviedli nemenovaní predstavitelia európskeho bloku pre noviny.

Brusel 7. júna (TASR) - Európska únia (EÚ) zvažuje povinný zákaz pre členské štáty používať pri budovaní nových 5G sietí technológie od spoločností, ktoré môžu predstavovať bezpečnostné riziko vrátane čínskej Huawei Technologies. Uviedli to v utorok (6. 6.) renomované hospodárske noviny Financial Times. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Tento krok je reakciou na rastúce obavy Bruselu, že niektoré vlády odkladajú zavádzanie opatrení v tejto veci, uviedli nemenovaní predstavitelia európskeho bloku pre noviny. EÚ a Huawei zatiaľ nereagovali na žiadosti agentúry Reuters o komentár.

EÚ v roku 2020 uviedla, že členské štáty môžu buď obmedziť, alebo vylúčiť vysokorizikových dodávateľov, ako je Huawei, z kľúčových častí svojej telekomunikačnej siete. Odolala vtedy tlaku Washingtonu na úplný zákaz čínskych telekomunikačných spoločností.

Na stretnutí minulý piatok (2. 6.) informoval eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton ministrov telekomunikácií, že iba tretina členov bloku zakázala používať technológie od Huawei v kritických oblastiach, uvádza sa v správe.

Keďže členské štáty zaostávajú pri zavádzaní odporúčaných opatrení z roku 2020, EÚ by mohla zaviesť povinný zákaz pre spoločnosti, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú bezpečnostné riziko, ak budú členské štáty ako Nemecko naďalej otáľať, dodali noviny.

Nemecko zvažuje zákaz určitých komponentov od čínskych spoločností Huawei a ZTE vo svojej telekomunikačnej sieti, uviedol vládny zdroj v marci pre agentúru Reuters. To by bol významný krok na riešenie bezpečnostných problémov.