Quantcast
< sekcia Ekonomika

Hlasovalo sa o COVID pasoch, slovenskí poslanci ich vnímajú pozitívne

Na archívnej snímke europarlament. Foto: TASR/AP

Monika Beňová (Smer-SD) pripomenula, že COVID pas, ktorý bude platiť od 1. júla najviac 12 mesiacov, má pomôcť cestovnému ruchu a prispieť k oživeniu európskej ekonomiky

Brusel/Štrasburg 8. júna (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu hlasovali o dohode s členskými štátmi o zavedení tzv. COVID pasov, ktoré majú uľahčiť cestovanie v rámci EÚ a prispieť k hospodárskemu oživeniu po koronakríze.

Výsledok hlasovania bude pre pandemickú situáciu známy až v stredu. Mnoho europoslancov totiž hlasuje na diaľku zo svojich domovských krajín, čo predlžuje sčítavanie a overovanie platnosti hlasov.

Poslanci sa na legislatívnom návrhu o zavedení príslušného digitálneho osvedčenia EÚ dohodli so zástupcami členských štátov dva mesiace po tom, ako návrh predstavila Európska komisia. Cieľom je zaviesť bezplatné COVID pasy ešte pred začiatkom letnej turistickej sezóny.

Vydávanie osvedčení v digitálnej alebo papierovej forme so špecifickým QR kódom budú mať v kompetencii členské štáty.

COVID pasy za "vstupenkou do normálu" považujú aj slovenskí europoslanci, ktorí vyjadrili nádej, že vláda SR pri ich vydávaní technicky nezlyhá.

Eurgen Jurzyca (SaS) upozornil, že Slovensko je spolu s Fínskom, Maďarskom a Slovinskom jednou z posledných krajín EÚ, ktoré ešte nie sú technicky pripravené na pripojenie k tzv. digitálnej bráne, čo je potrebné na vydávanie a kontrolu COVID pasov. "Verím, že termín stihneme. Aj preto, lebo tento projekt uľahčí pohyb ľudí medzi členskými štátmi EÚ a cestujúci nebudú musieť nosiť v batohu množstvo listín," uviedol poslanec.

Monika Beňová (Smer-SD) pripomenula, že COVID pas, ktorý bude platiť od 1. júla najviac 12 mesiacov, má pomôcť cestovnému ruchu a prispieť k oživeniu európskej ekonomiky. "Zámerom je, aby boli harmonizované COVID pasy použiteľné v celej EÚ. Pri ich zavedení bude kľúčové, aby skutočne podporovali voľný pohyb v Únii a nevytvárali nové bariéry. Harmonizované by mali byť aj reštriktívne opatrenia v rámci jednotlivých štátov, tak aby boli aplikované len tie, ktoré sú bezprostredne nevyhnutné na zaistenie ochrany verejného zdravia," odkázala.

Michal Šimečka (PS) vyjadril nádej, že dohodnuté osvedčenia umožnia toto leto Európanom cestovať slobodne a bez zbytočných komplikácií. "Vo všetkých členských štátoch, ako aj v Nórsku a na Islande, bude k prechodu cez hranice stačiť jediný QR kód s digitálnym osvedčením o zaočkovaní či negatívnom teste na Covid-19. Žiadne zbytočné papiere, žiadna karanténa pri návrate. Verím, že slovenská vláda, ktorá má k dispozícii údaje o zaočkovaní, nezopakuje chyby pri zavádzaní e-karantény, a digitálne osvedčenia pre našich občanov vydá včas," povedal.

Miriam Lexmann (KDH) v tejto súvislosti zdôraznila význam zabezpečenia dôslednej ochrany osobných údajov a ochrany súkromia pri používaní osvedčení. "Tento systém môže fungovať len na základe toho, že občania dôverujú správnosti jednotlivých národných či európskych krokov pri zvládaní pandémie. Zdôrazňujem, že COVID pas nenahrádza cestovný dokument a jeho používanie bude časovo obmedzené vzhľadom na vývoj pandémie," vysvetlila.

Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) skonštatovala, že COVID pasy nechávajú niektoré otázky otvorené, napríklad v súvislosti s používaním sérologických testov, svoj cieľ by však mali splniť - uľahčiť cestovanie tým, že sa v celej EÚ zjednotí forma potvrdení o očkovaní, negatívnom teste či o prítomnosti protilátok. "Inštitúcie EÚ si domácu úlohu urobili, teraz je na členských štátoch, aby toto riešenie doma riadne a včas implementovali a podporili tak prichádzajúcu letnú sezónu," uviedla.

Michal Wiezik (Spolu) privítal, že pri COVID pasoch nenastal rozkol medzi EP a členskými krajinami. Tento dokument vníma ako technický nástroj pre jednotné evidovanie a používanie potvrdení o testoch, uzdravení alebo očkovaní v rámci EÚ. "Je dôležité, že žiadne osobné údaje nebudú uchovávané ani prístupné, pretože overovať sa bude výlučne platnosť a pravosť certifikátu, konkrétne kto ho vydal a podpísal. Osvedčenia prinesú spoločné pravidlá pre všetky členské štáty EÚ a k tomuto systému sa pripojí aj Švajčiarsko, Island, Nórsko a Lichtenštajnsko," opísal situáciu.

Peter Pollák (OĽaNO) verí, že COVID pasy po viac ako roku obmedzujúcich opatrení občanom vrátia možnosť slobodného pohybu, cestovania a aj bezpečnosti, pretože informácie z osvedčení umožňujú mať kontrolu nad šírením pandémie koronavírusu.