Quantcast
< sekcia Ekonomika

Europarlament schválil korekciu rozpočtu EÚ na rok 2013

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dorovnanie spoločného rozpočtu pôjde na úkor dodatočných národných príspevkov.

Brusel/Štrasburg 24. októbra (TASR) - Európsky parlament (EP) schválil dnes dodatočných 2,7 miliardy eur pre rozpočet EÚ na rok 2013. V poradí už šiesta korekcia rozpočtu EÚ bola potrebná z dôvodu nižších príjmov z dovozných ciel vyberaných na vonkajších hraniciach EÚ, ako sa pôvodne predpokladalo.

Predpoklady štatistického úradu EÚ, Eurostat, ktoré schválili členské štáty únie, sa nepotvrdili, čo znamená, že dorovnanie spoločného rozpočtu pôjde na úkor dodatočných národných príspevkov.

Začiatkom tohto týždňa Výbor EP pre rozpočet schválil opravný rozpočet, čo sa na poslednú chvíľu podarilo dosiahnuť po výzvach predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Barroso v pondelok (21.10.) varoval, že komisia v polovici novembra už nebude môcť platiť účty v prípade, že sa nepodarí presadiť opravný rozpočet.

Predseda parlamentného rozpočtového výboru Alain Lamassoure v stredu zdôraznil, že suma 2,7 miliardy eur nemá súvislosť s ďalšími dvoma návrhmi na korekciu rozpočtu únie.

Ide o korekcie na pokrytie rozpočtového deficitu na strane výdavkov v roku 2013 (3,9 miliardy eur) a na pokrytie povodňových škôd v Nemecku, Rakúsku a Česku a následkov sucha v Rumunsku (400 miliónov eur).

Rozpočtové korekcie treba doriešiť aj preto, že europarlament upozornil na svoj nesúhlas s rozpočtom EÚ na rok 2014, ak by tento mal byť deficitný vinou nedoriešených záležitostí z predošlého roku.

Litovské predsedníctvo v EÚ v tejto záležitosti prisľúbilo, že Rada bude rozhodovať o zvyšných dvoch opravách rozpočtu na mimoriadnej Rade EÚ pre všeobecné záležitosti 30. októbra.