Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Ekonomika

Europoslanec Wiezik kritizuje Mičovského za vystúpenie v Bruseli

Michal Wiezik, archívna snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Wiezik upozornil, že vystúpenie Mičovského pri otázke využívania prostriedkov spoločnej poľnohospodárskej politiky vyznelo v prospech posilnenia praktík intenzívneho priemyselného poľnohospodárstva.

Brusel 22. septembra (TASR) - Slovenský europoslanec Michal Wiezik (Spolu-OD) sa v utorok kriticky vyjadril k vystúpeniu ministra pôdohospodárstva SR Jána Mičovského na pondelňajšom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) v Bruseli.

Pod taktovkou nemeckého predsedníctva v Rade EÚ sa konalo zasadnutie ministrov pre poľnohospodárstvo, ktoré bolo zamerané hlavne na reformu niektorých prvkov spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2020. V centre pozornosti je najmä zelená architektúra novej spoločnej poľnohospodárskej politiky vrátane opatrení, ako sú ekologické schémy a nariadenie o strategických plánoch.

Wiezik upozornil, že vystúpenie Mičovského na zasadnutí Rady ministrov pri otázke využívania prostriedkov spoločnej poľnohospodárskej politiky vyznelo v prospech posilnenia praktík intenzívneho priemyselného poľnohospodárstva.

"Minister požaduje zintenzívnenie poľnohospodárskej výroby a oslabenie kontrolných mechanizmov a environmentálnych ambícií," tvrdí Wiezik. Mičovský sa podľa neho prihlásil k maximálnej voľnosti vo využívaní priamych platieb, upustil od ambície ich stropovania a požaduje navýšenie viazanej podpory na 25 %, pričom súčasnú úroveň tohto opatrenia (13 + 2 %) uviedol ako spodnú prípustnú hranicu.

Europoslanec upozornil aj na to, že slovenský minister odporučil opatrenia sledujúce posilnenie biodiverzity a stability poľnohospodárskej krajiny oslabiť prostredníctvom zrušenia povinného podielu tzv. ekoschém, a ich presunu medzi jednotlivými rokmi.

"Tieto oficiálne návrhy sú v kontraste s jeho predchádzajúcimi vyjadreniami o oživení poľnohospodárskej krajiny na Slovensku a šetrenejšom využívaní poľnohospodárskej pôdy. Sú v rozpore so stratégiou EÚ na ochranu biodiverzity a stratégiou Z farmy na vidličku. Ide o hodnotové preorientovanie, ktoré nekorešponduje s environmentálnymi ambíciami programového vyhlásenia vlády," dodal vo svojom stanovisku europoslanec.


Spravodajca TASR Jaromír Novak