< sekcia Ekonomika

EK schválila chránené označenie pôvodu pre víno Skalický rubín

Na snímke návštevník Okresnej výstavy vín degustuje víno odrody Skalický Rubín. Foto: TASR/Martin Palkovič

Musí byť vyrobené len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom území kopca Vintoperk, ktorý má charakteristické zloženie pôdy dávajúce tomuto vínu výsledný charakter.

Bratislava 15. decembra (TASR) - Európska komisia schválila v piatok žiadosť o zápis dvoch názvov vín do registra Chránených označení pôvodu (CHOP) - pre slovenský Skalický Rubín a pre francúzsky La Clape. Informoval o tom vedúci Zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek.

"Skalický rubín je ďalším z radu slovenských vín, ktoré sú medzi európskymi chránenými označeniami pôvodu. V európskom registri je tak spolu zapísaných 21 slovenských chránených označení vín, vrátane Vinohradníckej oblasti Tokaj," uviedol Chrenek.

Červené víno Skalický Rubín musí byť vyrobené len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom území kopca Vintoperk. Práve to mu dáva jeho výsledný charakter.

Názvy odrôd viniča pre vína s označením La Clape sa pestujú na území toho istého názvu, ktoré sa nachádza v oblasti l'Aude v južnom Francúzsku.

Tieto dva nové názvy sa zaradia medzi viac ako 1750 názvov vín, ktoré sú už chránené. Zoznam je k dispozícii v databáze e-bacchus.

Na európskej úrovni má ochranu aj ďalších 19 slovenských produktov, medzi inými Slovenská bryndza, Zázrivský korbáčik či Skalický trdelník. "Je dôležité, že kvalitné tradičné slovenské potraviny sú chránené na európskej úrovni a môžeme byť na ne právom hrdí," dodáva Chrenek.