Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Ekonomika

Európska komisia schválila memorandum so Slovenskými elektrárňami

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Schválenie memoranda umožňuje dodávky silovej elektriny v ročnom objeme približne šesť terawatthodín za aktuálne platnú cenu.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok (28. 11.) listom oznámila ministerstvu hospodárstva, že nemá výhrady voči memorandu medzi Ministerstvom hospodárstva SR, Ministerstvom financií SR a Slovenskými elektrárňami (SE). V utorok o tom informoval rezort hospodárstva. Schválenie memoranda umožňuje dodávky silovej elektriny v ročnom objeme približne šesť terawatthodín (TWh) za aktuálne platnú cenu.

"Realizáciou memoranda sa zabráni negatívnemu vplyvu niekoľkonásobného výrazného nárastu cien elektrickej energie na trhoch pre slovenské domácnosti a zároveň výrazne stabilizuje ceny elektrickej energie na úrovniach, ktoré budú pre domácnosti akceptovateľné," uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

V zmysle memoranda zo 16. februára sa rezort financií, rezort hospodárstva a SE zaviazali zabezpečiť slovenským domácnostiam kumulatívne množstvo elektrickej energie v objeme 6,15 TWh v roku 2023 za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu silovej elektriny na výstupe zo Slovenských elektrární, pričom celý objem elektrickej energie súvisí aj so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Dodávku elektrickej energie odberateľom bude ako agent zabezpečovať štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Vláda v tejto súvislosti 16. novembra schválila dve rozhodnutia vo všeobecnom hospodárskom záujme, ktoré upravujú legislatívny rámec na zavedenie memoranda a spresňujú podmienky dodávok elektriny pre domácnosti. Zároveň stanovujú podmienky dodávok zo SE smerom na SPP a podmienky dodávok z SPP smerom ku koncovým odberateľom.