Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

Európski obchodníci s plynom aj toto leto pozorne sledujú situáciu

Na archívnej snímke z 13. júla 2020 vlajka Európskej únie. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Jednou z kľúčových otázok je, ako agresívne sa budú nemecká spoločnosť Uniper a vláda, ako jej vlastník, domáhať náhrady škôd od ruskej spoločnosti Gazprom.

Brusel 19. júna (TASR) - Leto na európskom trhu s plynom bývalo ospalou sezónou, no už tretí rok po sebe je plné napätia. Po škodách, ktoré zanechala po sebe energetická kríza, obchodníci pozorne monitorujú globálne riziká, ktoré by mohli narušiť dodávky na starý kontinent. Či už sú to potenciálne akcie Ruska alebo iné udalosti, ktoré by bránili produkcii aj pohybu skvapalneného zemného plynu (LNG) po svete. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Hoci výkyvy nie sú ani zďaleka také veľké ako v lete 2022, európsky trh rýchlo reaguje na faktory, ktoré by mohli sťažiť vytváranie zásob plynu na zimu.

Jednou z kľúčových otázok je, ako agresívne sa budú nemecká spoločnosť Uniper a vláda, ako jej vlastník, domáhať náhrady škôd od ruskej spoločnosti Gazprom. Švédsky súd minulý týždeň priznal nemeckej firme kompenzáciu viac ako 13 miliárd eur za nedodaný plyn. Je nepravdepodobné, že by Gazprom uhradil škody a v Európe už takmer nemá aktíva, ktoré by bolo možné zhabať. Mohlo by tak dôjsť k presmerovaniu financií od európskych spoločností, ktoré stále dostávajú ruský plyn, ako napríklad rakúska OMV. Ak sa tak stane, Gazprom tieto toky pravdepodobne preruší.

To je jedna z možností, ktorá by mohla ovplyvniť letné ceny plynu, ak Európa náhle stratí zhruba 6 miliárd metrov kubických (m3) ročne v rámci zmluvy OMV.

Ďalšie riziko súvisí so sankciami, ktoré Európska únia (EÚ) zvažuje na prekládky ruského LNG cez svoje prístavy. Výrobca Novatek sa na to spolieha pri presune paliva z Arktídy do iných častí sveta a nie je jasné, ako by mohol reagovať.

Aj keď zákaz ešte nebol podpísaný a členské štáty sa naďalej dohadujú o detailoch nového sankčného balíka, trhy situáciu pozorne sledujú. Tento krok by mohol ešte viac skomplikovať globálnu lodnú logistiku. Niektorí experti sa domnievajú, že v EÚ tak môže zostať viac ruského LNG a prispieť k zníženiu cien. Tento dovoz zostal silný po začiatku vojny na Ukrajine.

Nórsko je teraz najväčším dodávateľom plynu do EÚ, keďže väčšina transportu cez ruské plynovody bola zastavená. Prípadné neplánované výpadky nórskych dodávok alebo zmeny plánovaných sezónnych prác majú preto potenciál zasiahnuť ceny v Európe.

Začiatkom júna porucha potrubia nakrátko odstavila spracovateľský závod v Severnom mori, čo spôsobilo prudký nárast cien plynu a odhalilo, ako citlivo reaguje trh na podobné problémy. V septembri sa v Nórsku uskutoční niekoľko údržbárskych prác, ktoré zvýšia ceny plynu, ak sa niečo pokazí tesne pred vykurovacou sezónou.

Výpadky inde vo svete majú tiež potenciál zasiahnuť európsky trh, pričom USA, kľúčový dodávateľ LNG, vstupujú do sezóny hurikánov.

Na konci roku 2024 vyprší platnosť dohody Ruska a Ukrajiny o tranzite plynu do Európy. Štátom ako Rakúsko a Slovensko tak hrozí potenciálne zníženie dodávok o približne 15 miliárd m3 plynu ročne. Jednou z možností, ako ich nahradiť, je dovoz z Azerbajdžanu. Akákoľvek dohoda je však ešte ďaleko.

A zároveň sa tempo dopĺňania zásobníkov plynu v Európe spomalilo, aj keď sa zatiaľ stále očakáva, že ich Európa doplní pred začiatkom vykurovacej sezóny.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.