< sekcia Ekonomika

Eurostat: Inflácia v eurozóne sa v apríli zrýchlila na 1,7 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Spomedzi krajín EÚ zaznamenalo v apríli najnižšiu medziročnú infláciu Chorvátsku (0,8 %), nasledované Dánskom a Portugalskom (v oboch štátoch 0,9 %).

Luxemburg 17. mája (TASR) - Inflácia v eurozóne sa v apríli zrýchlila. Index spotrebiteľských cien v eurozóne v apríli medziročne stúpol o 1,7 % po náraste o 1,4 % v marci, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. V rovnakom mesiaci vlani sa inflácia nachádzala na úrovni 1,2 %. Tempo rastu spotrebiteľských cien v celej Európskej únii (EÚ) sa v apríli zrýchlilo na 1,9 % z 1,6 % v marci a z 1,5 % v apríli 2018.

V apríli rastu cien v eurozóne prispelo predovšetkým zdraženie služieb (+0,86 percentuálneho bodu), nasledované zdražením energií (+0,51 bodu), potravín, alkoholu a tabaku (+0,29 bodu) a neenergetickými priemyselnými tovarmi (+0,06 bodu).

Spomedzi krajín EÚ zaznamenalo v apríli najnižšiu medziročnú infláciu Chorvátsku (0,8 %), nasledované Dánskom a Portugalskom (v oboch štátoch 0,9 %). Naopak, najvyššiu infláciu mali Rumunsko (4,4 %) a Maďarsko (3,9 %). Na Slovensku dosiahla 2,4 %.