Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Ekonomika

Technické preukazy aj EČV občanom doručia domov či do práce

Ilustračná snímka Foto: TASR - Pavol Zachar

Kuriérovi je pri doručení potrebné odovzdať staré tabuľky aj doklady.

Bratislava 13. decembra (TASR) – Pri kúpe či odhlásení auta už občania nemusia chodiť na dopravný inšpektorát. Novela zákona o cestnej premávke, platná od začiatku novembra, umožňuje využiť elektronické služby Národnej evidencie vozidiel a v takom prípade doručí žiadateľovi tabuľky evidenčného čísla vozidla (EČV) aj technický preukaz kuriér. Podľa novely zákona už dopravné inšpektoráty fyzicky nekontrolujú výrobné čísla vozidiel, upozornilo v piatok Ministerstvo vnútra SR.

"Zámerom ministerstva vnútra bolo zjednodušiť vybavovanie elektronických podaní pri evidencii vozidiel. Ak teda občan použije niektorú z elektronických služieb Národnej evidencie vozidiel, v dôsledku ktorej mu vydajú nové doklady či tabuľky EČV, môže vynechať návštevu dopravného inšpektorátu," zdôraznila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Polícia po vykonaní elektronickej zmeny v evidencii vozidiel zasiela tabuľky EČV a malý aj veľký technický preukaz na adresu, ktorú si majiteľ alebo držiteľ vozidla určí. Kuriérovi je pri doručení potrebné odovzdať staré tabuľky aj doklady. Ak ich však občan nebude mať pripravené ani pri opakovanom doručení, podľa zákona mu nové kuriér neodovzdá a občan si ich bude môcť prevziať na najbližšom dopravnom inšpektoráte.

"Občan si teda z pohodlia domova cez internet vybaví všetky úkony spojené s prihlásením a odhlásením vozidla a kuriér mu do rúk doručí tabuľky s EČV, ako aj osvedčenia o evidencii. Šetríme tým čas a tiež peniaze občanom, keďže správne poplatky pri elektronických podaniach sú len polovičné," dodala Saková.