Ekonomika

Export zbraní z Nemecka dosiahol nový rekord pre vojnu na Ukrajine

TASR, 22. januára 2025 11:20

Tento rekord možno z veľkej časti pripísať exportu na Ukrajinu, pričom pre Kyjev bol schválených vývoz za 8,15 miliardy eur.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz stoja pri Pamätníku padlých ukrajinských vojakov počas Scholzovej návštevy v Kyjeve. Foto: TASR/AP
Berlín 22. januára (TASR) - Povolenia, ktoré vydala nemecká vláda na vývoz zbraní a vojenského materiálu, dosiahli v roku 2024 nový rekord. TASR o tom informuje na základe agentúry DPA.

Nemecká vláda vlani schválila vývoz zbraní a vojenského materiálu v rekordnej hodnote 13,33 miliardy eur, informovalo ministerstvo hospodárstva. Tento rekord možno z veľkej časti pripísať exportu na Ukrajinu, pričom pre Kyjev bol schválených vývoz za 8,15 miliardy eur. Nasledovali Singapur s exportom v hodnote 1,21 miliardy eur, Alžírsko s 558,7 milióna eur, USA s 319,9 milióna eur a Turecko s 230,8 milióna eur.

Nemecké zbrojné dodávky do Turecka, člena NATO, sú kontroverzné pre obavy z dodržiavania ľudských práv v krajine a niektoré akcie tureckej vlády. Tieto informácie vychádzajú z odpovede na žiadosť, ktorú v parlamente predložil poslanec Sevim Dagdelen z ľavicovo-populistickej aliancie Sahra Wagenknecht Alliance (BSW).

Na koaličných rokovaniach na konci roka 2021 sa súčasná vládnuca koalícia dohodla na obmedzení vývozu zbraní a zavedení legislatívy na tento účel, ale ruská invázia na Ukrajinu vo februári 2022 viedla k radikálnej zmene jej postoja.

Dagdelen vyjadril ostrú kritiku pokračujúcemu rastu exportu zbraní a uviedol, že vláda podnecuje konflikty po celom svete.

Prečítajte si aj:

7. októbra 2019 13:19

Nemecko je na najlepšej ceste dosiahnuť nový rekord vo vývoze zbraní
Predchádzajúci rekord zaznamenalo Nemecko v roku 2015, keď hodnota exportu zbraní dosiahla 7,86 miliardy eur.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:54

Export ruského plynu do Číny by mal tento rok vzrásť zhruba o 25 %
Rusko po vypuknutí vojny na Ukrajine a následných sankciách zo strany Európskej únie presmerovalo veľké objemy ropy na trhy Číny a Indie.

sk
dnes 19:09

Mercedes sa s americkými štátmi dohodol na urovnaní emisného škandálu
Mercedes-Benz sa s prokurátormi viacerých amerických štátov dohodol na urovnaní žaloby v súvislosti s vozidlami s technológiou BlueTEC.

sk
dnes 18:32

Premiér nevylúčil možné zmeny na ÚVO, PS chce úrad brániť
Opozičný poslanec Národnej rady SR Ján Hargaš (PS) tvrdí, že Ráž tender na posledný úsek diaľnice D1 nezvládol a spolu s premiérom sa im tak rúca mýtus o rozostavanom Slovensku.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac