< sekcia Ekonomika

Sklamaní farmári predložili päť prioritných požiadaviek

Na snímke hore uprostred ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR/Roman Hanc

Mnohí regionálni farmári sa aj po štvrtkovom stretnutí s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielou Matečnou v Košiciach obávajú, že ich problémy nebudú riešené.

Košice 27. apríla (TASR) – Mnohí regionálni farmári sa aj po štvrtkovom (26.4.) stretnutí s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielou Matečnou v Košiciach obávajú, že ich problémy nebudú riešené. Z Košickej výzvy, ktorú jej predložili a ktorá obsahuje širší okruh problémov, vybrali päť prednostných požiadaviek, ktorým sa má štát okamžite venovať. Ministerku vyzývajú na ich okamžité riešenie.

"Pod túto výzvu ministerke sa podpísali zástupcovia desiatok organizácií zastrešujúcich regionálnych poľnohospodárov," informoval TASR v piatok predseda Združenia vlastníkov pôdy a farmárov Slovenska Jaroslav Jánoš.

Medzi prioritné požiadavky patrí vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím so zapojením vyšetrovateľov z Európskej únie na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení pochádzajúcich od poľnohospodárov. Ďalšou je zmena zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku s ukotvením obmedzenia nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Prehodnotiť či zrušiť sa majú zmluvy Slovenského pozemkového fondu (SPF) s doterajšími užívateľmi a majú sa "zaviesť riadne, korektné a transparentné pravidlá prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde SPF prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári". Štvrtou požiadavkou je vytvorenie tzv. Komisie poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera ministerstva pôdohospodárstva. Ďalšou prioritou je zabezpečiť, aby Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní, alebo má na ňu nájomnú zmluvu, alebo ju má v náhradnom užívaní.

Podľa farmára z Gyňova Františka Oravca väčšina zo zúčastnených považuje stretnutie so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, prokuratúry, polície a súdov za zbytočné. "Oceňujeme, že premiér (Peter) Pellegrini v snahe pomôcť nám, inicioval toto stretnutie. Jeho podriadení však s týmto úmyslom na spoločné rokovanie neprišli. Vysvetľovať desiatkam neprávom a miestami brutálne utláčaným farmárom, že problém je na ich strane a že majú lepšie poznať zákony, že si majú najímať právnikov, že si vlastne môžu za všetko sami a štát im nevie pomôcť, považujeme za absurdné," uviedol Oravec.

Ministerka Matečná na stretnutí okrem iného upozornila, že farmári si musia svoje majetkovo-právne vzťahy riešiť na súdoch kvalifikovanou žalobou, a nevyrieši ich ministerstvo, platobná agentúra ani polícia. Farmári pritom uvádzajú prípad z okolia Košíc, v ktorom farmár vyhral všetky súdne spory, druhá strana má na dané pozemky exekútorom zakázaný vstup a napriek tomu na nich berie štátnu dotáciu. Jaroslav Jánoš v tejto súvislosti konštatoval, že súdne spory trvajú na Slovensku roky, a za ten čas môže farmár skrachovať. Poukázal aj na nedokonalú legislatívu, "ktorá je benevolentná k tým, ktorí nerešpektujú exekúcie".

Za výsmech farmárom označil Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína tvrdenia ministerky a policajtov o tom, že poľnohospodári nepoznajú zákony. "Ak nám chcú skutočne pomôcť, prečo neprišli vo štvrtok na prvú, dopoludňajšiu časť rokovania, kde sme chceli za prítomnosti všetkých farmárov riešiť individuálne prípady poškodených poľnohospodárov? Tam bol priestor na to, aby sa na príkladoch iných aj ostatní farmári poučili o tom, ako obhajovať svoje práva," uviedol Magdoško.