Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Fed sa obáva príliš skorého zníženia úrokových sadzieb

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Americká centrálna banka na svojom zasadnutí 30. a 31. januára ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni.

Washington 22. februára (TASR) - Predstavitelia americkej centrálnej banky (Fed) sa stále obávajú "príliš skorého" zníženia úrokových sadzieb. Poukázal na to zápis zo zasadnutia menového výboru Fedu z konca januára. Informoval o tom portál RTTNews.

Podľa zápisu predstavitelia Fedu sa zhodli, že riziká pre dosiahnutie cieľov v oblasti zamestnanosti a inflácie sa postupne zmierňujú, inflácia je však stále nad inflačným cieľom banky. Väčšina členov menového výboru centrálnej banky preto poukázala na riziko príliš skorého zníženia úrokových sadzieb. Zároveň zdôraznila, že je dôležité pozorne hodnotiť prichádzajúce ekonomické údaje, na základe ktorých bude možné usúdiť, či inflácia udržateľným spôsobom smeruje k 2-percentnému inflačnému cieľu Fedu.

Centrálna banka však zároveň uviedla, že niektorí bankári upozornili aj na opačné riziko. Poukázali na možné problémy pre ekonomiku v situácii, ak by Fed držal úrokové sadzby na vysokej úrovni príliš dlho.

Americká centrálna banka na svojom zasadnutí 30. a 31. januára ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni. Sadzba tak zostala na takmer 23-ročnom maxime v pásme 5,25 až 5,50 %.