Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. máj 2024Meniny má Iveta
< sekcia Ekonomika

Fed uvoľnil 2,3 bilióna USD na pomoc ekonomike

Federal Reserve Bank v New Yorku. Foto: TASR/AP

Fed vo štvrtok oznámil, že aktivuje úverový program Main Street Business Lending Program, najväčší balík pomoci, aký kedy schválil americký Kongres.

Washington 9. apríla (TASR) - Americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, uvoľnil ďalších 2,3 bilióna USD (2,12 bilióna eur) na podporu hospodárstva. Financie budú určené na pomoc americkým domácnostiam, malým a stredne veľkým podnikom, ako aj lokálnym vládam, ktoré zápasia s pandémiou nového koronavírusu.

Fed vo štvrtok oznámil, že aktivuje úverový program Main Street Business Lending Program, najväčší balík pomoci, aký kedy schválil americký Kongres.

Fed bude prostredníctvom bánk ponúkať štvorročné pôžičky spoločnostiam, ktoré majú do 10.000 zamestnancov, a priamo kupovať dlhopisy štátov a hustejšie obývaných okresov a miest, aby im pomohol reagovať na zdravotnú krízu a zabezpečiť všetky nevyhnutné služby.

Predseda Fed Jerome Powell uviedol, že úlohou centrálnej banky je "poskytovať čo najviac podpory a stability počas tohto obdobia obmedzenej hospodárskej činnosti".

Centrálna banka, okrem iného, ponúkne úverový program vo výške 500 miliárd USD pre samosprávy, ktoré musia zvládnuť jednak enormne zvýšené požiadavky na zdravotnú starostlivosť v čase pandémie a zároveň čelia výpadku príjmov z daní, keďže firmy sa zatvárajú, a tiež strmému nárastu nezamestnaných.

Aktivácia Main Street Business Lending Program bude mať veľký význam pre 40.000 stredne veľkých firiem, ktoré zamestnávajú 35 miliónov Američanov, uviedol minister financií Steven Mnuchin.

Fed oznámil novú infúziu hotovosti v ten istý deň, keď ministerstvo práce informovalo, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň dosiahol 6,6 milióna. V priebehu uplynulých troch týždňov už prišiel v USA o prácu viac ako jeden z 10 pracovníkov.

Nový úverový nástroj využije banky na "naliatie" pôžičiek do firiem. Tie sa však "musia zaviazať, že vynaložia primerané úsilie na udržanie miezd a udržanie pracovníkov". Firmy nebudú môcť použiť peniaze na refinancovanie existujúceho dlhu. Budú musieť tiež dodržiavať obmedzenia týkajúce sa napríklad vyplácania dividend a kompenzácie stanovenej pre väčšie firmy.

(1 EUR = 1,0867 USD)