Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

Fico: Český záujemca o SPP zatiaľ vysiela konštruktívne posolstvá

Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

"Domnievam sa, že si potenciálny investor uvedomuje, že sa nechce naťahovať za prsty so štátom," avizoval šéf exekutívy v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Bratislava 21. apríla (TASR) - Posolstvá, ktoré v súvislosti so záujmom kúpiť 49-% podiel zahraničných akcionárov v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) zatiaľ vysiela český Energetický a průmyslový holding (EPH), sú konštruktívne. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Domnievam sa, že si potenciálny investor uvedomuje, že sa nechce naťahovať za prsty so štátom. Najmä nie s nami. My máme vzťah k silnej regulačnej politike a štát môže takémuto podniku vytvárať aj nejaké prekážky. Budeme pozorne počúvať, čo bude hovoriť potenciálny investor," avizoval šéf exekutívy v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Fico pripustil, že vláda nevie zabrániť nemeckým a francúzskym akcionárom, aby predali svojich 49 % akcií v plynárňach. "Ale určite sa budeme snažiť v tomto procese pôsobiť tak, aby štát posilnil svoje pozície v SPP," podčiarkol.

Za snahou o predaj podielu je podľa neho aj výstavba nových prepravných trás pre ropu a plyn z Ruska, ktoré obchádzajú SR. "Musíme rátať s tým, že objem prepravovanej ropy aj plynu cez územie Slovenska sa bude postupne znižovať a na to sa musíme postupne pripravovať. Myslím si, že to je aj dôvod, prečo dnes nemeckí a francúzski akcionári v SPP uvažujú o tom, že svoj 49-% podiel predajú," zdôvodnil premiér. Opätovne pritom označil predaj časti SPP v roku 2002 za najhoršiu privatizáciu v histórii SR.

Za úplne nezmyselnú považuje predseda vlády aj skutočnosť, že menšinový akcionár plynární podáva žaloby na štát, ktorý má v tom istom podniku 51-% podiel. "Verím, že bude určitá miera rovnováhy medzi štátom a súkromnými akcionármi," odkázal spolumajiteľom SPP.

Fico tiež avizoval, že ho bude veľmi zaujímať, prečo Slovenské elektrárne (SE) posúvajú o jeden rok termín dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Ide totiž o projekt, ktorý môže významne prispieť k rastu slovenskej ekonomiky. Väčšinovým vlastníkom elektrární je taliansky koncern Enel.

"Je to čosi, čomu nerozumiem. Pamätám sa, ako nás presviedčali v rokoch 2009 a 2010, ako v roku 2012 bude tretí blok atómovej elektrárne v Mochovciach otvorený. Vyzerá to už na koniec roka 2013," upozornil premiér s tým, že chce ísť v krátkom čase túto situáciu aj s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským (nominant Smer-SD) osobne skontrolovať.

Najväčšie investície do tejto stavby by mali podľa Fica prísť práve teraz, kedy sa idú inštalovať riadiace a operačné systémy. "My sme zo SE nebrali žiadne dividendy, lebo peniaze boli odložené na výstavbu tejto elektrárne. Bude ma veľmi zaujímať, kam tie peniaze idú, aká je štruktúra firiem, ktoré dokončujú tretí a štvrtý blok. Aby sme neboli prekvapení, že tam nájdeme len cudzie firmy a peniaze idú zo Slovenska von," dodal predseda vlády.