Bratislava 14. júla (TASR) - Finálna cena za odkúpenie podielu českej skupiny ČEZ v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) už bola stanovená v procese, na ktorom sa akcionári JESS spoločne s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR dohodli ešte v roku 2025. Pre TASR to uviedla Marta Pavliková, špecialistka pre komunikáciu a vzdelávanie v JESS.
Zhotoviteľ ocenenia bol podľa nej rovnako vybraný spoločne, a to z radov uznávaných medzinárodných audítorských spoločností. „Predstavenstvo JESS v danom procese v plnej miere rešpektovalo požiadavky akcionárov a poskytovalo oceňovateľovi všetky informácie a podklady. Výsledkom procesu bol posudok, ktorý po zapracovaní pripomienok oboch akcionárov finálne stanovil cenu akcií JESS odsúhlasenú zo strany oboch akcionárov. Takto určená cena nebola žiadnou stranou spochybnená,“ vysvetlila Pavliková.
O neposkytnutí údajov pre ďalšie nezávislé posúdenie pripravovanej transakcie rozhodlo štvorčlenné predstavenstvo, v ktorom majú slovenská štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a ČEZ rovnaké zastúpenie po dvoch členoch. Na prijatie akéhokoľvek rozhodnutia je potrebná trojštvrtinová väčšina všetkých členov.
Spoločnosť deklaruje, že je pripravená poskytovať súčinnosť v rozsahu, ktorý je v súlade s platnými právnymi predpismi, zmluvnými záväzkami a ochranou dôverných informácií spoločnosti. „Ďalší postup je predmetom komunikácie a rokovaní medzi zainteresovanými stranami,“ dodala Pavliková.
O nesprístupnení údajov pre ďalšie nezávislé posúdenie pripravovanej akvizície v pondelok (13. 7.) informovalo MH SR. Rezort tým zdôvodnil nesplnenie úlohy zabezpečiť vyrovnanie vlastníckych podielov Slovenska v JESS do 10. júla. Zároveň zdôraznil, že považuje za svoju povinnosť prijať rozhodnutie až po dôslednom vyhodnotení všetkých dostupných odborných podkladov.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v sobotu (11. 7.) vyhlásil, že nebude súhlasiť s ďalším predlžovaním termínov. K vzájomnému vyrovnaniu sa s českým spoluvlastníkom podľa neho musí dôjsť v krátkom čase a na základe znaleckého posudku renomovanej zahraničnej audítorskej spoločnosti.
JESS je spoločným podnikom JAVYS, ktorá vlastní 51 % podiel, a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 % akcií spoločnosti. Štát chce odkúpiť akcie českej spoločnosti, aby mal plnú kontrolu nad projektom nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Česká strana do JESS v minulosti vložila okolo 130 miliónov eur ako základný kapitál.