< sekcia Ekonomika

Agentúra S&P zlepšila výhľad Poľska na stabilný

Pyramída postavená z bankoviek poľských zlotých Foto: TASR/AP

Práve kroky poľskej vlády, ktorá prevzala moc vlani na jeseň, viedli ratingovú agentúru v januári k zníženiu ratingu Poľska o jeden stupeň z A- na BBB+.

Londýn 4. decembra (TASR) - Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila úverový rating Poľska na úrovni BBB+, zároveň ale zlepšila výhľad úverového hodnotenia z negatívneho na stabilný. To znamená, že k zníženiu ratingu by v dohľadnom čase dôjsť nemalo.

Ako agentúra uviedla, "pristúpila k revízii výhľadu, nakoľko jej obavy z ďalšieho oslabovania pozície kľúčových inštitúcií, najmä centrálnej banky, sa zmiernili".

Práve kroky poľskej vlády, ktorá prevzala moc vlani na jeseň, viedli S&P v januári k zníženiu ratingu Poľska o jeden stupeň z A- na BBB+. Agentúra zároveň stanovila negatívny výhľad, takže Poľsku hrozilo ďalšie zníženie ratingu.

V tom čase S&P uviedla, že "legislatívne opatrenia, ktoré boli prijaté po voľbách v októbri 2015, podľa nej výrazne oslabujú nezávislosť kľúčových inštitúcií". Krok S&P vyvolal v Poľsku ostré reakcie a ministerstvo financií označilo rozhodnutie agentúry za nepochopiteľné.