< sekcia Ekonomika

ŠTATISTIKA: Až 51 % Slovákov spláca nejaký úver

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Úver má prakticky rovnaký počet mužov i žien, najčastejšie v strednom veku (68 % ľudí vo veku 35 až 44 rokov).

Bratislava 25. februára (TASR) - Vziať si úver v tomto roku plánuje 12 % Slovákov. Účelom úveru je najmä zaobstaranie bývania (42 %), vybavenie bytu (25 %) alebo nákup vozidla (24 %). Úvery si pritom berú predovšetkým ľudia, ktorí považujú svoje znalosti o finančnom trhu za veľmi vysoké. Ukázal to prieskum spoločnosti Millward Brown pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Podľa výsledkov prieskumu spláca až 51 % Slovákov nejaký úver. Viac ako tretina dlžníkov nemá zamestnanie. Úver má prakticky rovnaký počet mužov i žien, najčastejšie v strednom veku (68 % ľudí vo veku 35 až 44 rokov). Najviac si požičiavajú ľudia zo stredných miest od 10.000 do pol milióna obyvateľov (53 %), najmenej Slováci žijúci na dedine s počtom obyvateľov do tisíc (45 %).

Podľa Markéty Kolářovej zo spoločnosti KRUK priemerná zadlženosť Slovákov v rámci spotrebných úverov je pomerne nízka, muži dlhujú okolo 1180 eur, zatiaľ čo ženy necelých 900 eur. Najviac dlhujú obyvatelia Košického kraja (v priemere 3800 eur), najmenej ľudia z Bratislavy (priemerne 3400 eur).

"Minulý rok nahrával predovšetkým hypotékam, ktorých úrokové sadzby klesli na rekordne nízku úroveň. Zadlžovanie spojené s investíciami podporovala i zlepšujúca sa ekonomická situácia a nízka nezamestnanosť. Mnoho ľudí si však požičiava i na bežnú prevádzku domácnosti a splácanie starších dlhov, čo ich postupne dostáva do veľmi zložitej situácie, keď musia splácať stále narastajúce dlhy. O to dôležitejšie je, aby si dlžníci odkladali dostatok peňazí bokom, na pokrytie svojich záväzkov v prípade straty zamestnania alebo choroby," uzatvára Kolářová.