Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Ekonomika

Agrorezort podporí regióny aj cestou miestnych akčných skupín

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja videka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR - Pavol Zachar

Ministerstvo pôdohospodárstva podpísalo memorandum o navýšení prostriedkov na podporu verejno-súkromných partnerstiev.

Bratislava 9. mája (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podpísalo memorandum o navýšení prostriedkov na podporu verejno-súkromných partnerstiev (VSP). K pôvodne alokovaným 200 miliónom eur môže pribudnúť ďalších do 60 miliónov eur, pokiaľ to dovolí vývoj implementácie Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a Programu rozvoja vidieka (PRV) SR. Informoval o tom dnes hovorca MPRV Vladimír Machalík.

"Podpis memoranda je ďalším dôkazom nášho dôsledného prístupu k podpore verejno-súkromných partnerstiev. Podporíme tak tvorbu nových pracovných miest a rast životnej úrovne na celom Slovensku. Oceňujem spoluprácu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), verím, že tieto finančné prostriedky využijú miestne akčné skupiny (MAS) čo najefektívnejšie," uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Memorandum o zabezpečení dodatočných finančných prostriedkov pre implementáciu stratégií CLLD do výšky 60 miliónov eur z prostriedkov PRV SR a IROP podpísala ministerka spolu s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD) a predsedom ZMOSu Michalom Sýkorom. Konečný alokovaný objem financií bude závisieť od úspešnosti čerpania PRV SR a IROP.

Výzva na získanie štatútu MAS je už spustená. Žiadosti môžu verejno-súkromné partnerstvá podávať od 9. mája do 15. júna 2017. Kvalitné stratégie pre aktuálne programové obdobie 2014 až 2020 budú vybrané do konca leta. MPRV pristúpilo k významnej zmene určenia financií pre budúce MAS. Počet obyvateľov Slovenska ovplyvnený aktivitami MAS sa vďaka tomu zvýši na viac ako dvojnásobok z 1,5 milióna na 3,1 milióna obyvateľov a podporené územie sa rozšíri z 20.000 km2 na 40.000 km2. Udelenie štatútu MAS je pritom podmienkou na čerpanie finančných prostriedkov.

"Významným prínosom pre regióny je prístup zdola-nahor, keď si regióny samy zadefinujú priority s najväčším rozvojovým potenciálom," dodala Matečná.

Kritériá sú nastavené tak, aby boli čo najobjektívnejšie. Hlavným aspektom bude miera nezamestnanosti v okrese, ďalej rozloha územia, počet obcí tvoriacich verejno-súkromné partnerstvo a počet obyvateľov v jeho území. MPRV už poverilo Národnú sieť rozvoja vidieka zrealizovať prostredníctvom Regionálnych antén pre dané kraje a regióny v rámci celého Slovenska školenia k zmenám Systému Riadenia CLLD pre aktuálne programové obdobie. Školenia k výzve sa uskutočňujú od 9. do 12. mája 2017. Následne sa uskutoční školenie aj na celý implementačný model. MPRV tak podáva pomocnú ruku každému VSP, aby sa implementácia zrealizovala úspešne a kvalitne.

Získaniu štatútu MAS predchádza vytvorenie verejno-súkromného partnerstva – obce, súkromného sektora (miestni podnikatelia) a občianskeho sektora (neziskové organizácie, občianske združenia). Tie si museli vypracovať analýzy územia, na ktorom operujú a z ktorých im vyplynuli potreby rozvoja. Na týchto základoch si stanovia potreby a ich hierarchiu a vytvoria stratégiu územia (5-ročné plány). Môže ísť o rôzne opatrenia od podpory mikropodnikov na rozbeh ich činnosti až po renovácie historických budov. Cieľom výzvy MAS je zvýšenie kvality života v danom území a posilnenie ekonomiky v regióne takzvaným prístupom zdola-nahor, samotné územia si zadefinujú, čo im najviac pomôže.

R.FICO: Spolupráca vlády SR a Združenia miest a obcí Slovenska má mimoriadne vysokú kvalitu.Premiér Robert Fico (Smer-SD) to dnes vyhlásil po stretnutí s predsedom združenia Michalom Sýkorom a ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou (nominantka SNS).

"Je tomu tak preto, lebo dlhodobo komunikujeme a veci nezanedbávame," zdôraznil premiér. Počas spoločného stretnutia si partneri podľa neho urobili inventúru záväzkov, ktoré spoločne prijali.

Zároveň sa stali signatármi memoranda, ktoré podpísali počas tlačovej konferencie. "Memorandum nám umožňuje nastaviť akúsi cestovnú mapu, pokiaľ ide o implementáciu významných operačných programov, ktoré zabezpečujú rozvoj vidieka," uviedol Fico.

Na základe neho vláda SR deklaruje, že v prípade vzniku dodatočných finančných zdrojov počas implementácie Integrovaného regionálneho operačného programu a Programu rozvoja vidieka a po priebežnom napĺňaní cieľov oboch programov, vytvorí podmienky pre intenzívnejšiu implementáciu stratégií CLLD (Miestny rozvoj vedený komunitou – Community Led Local Development) až do výšky 60 miliónov eur.

Podľa ministerky podpisom memoranda vláda deklaruje vytvorenie takzvaných verejno-súkromných partnerstiev. "Musím povedať, že tieto partnerstvá sú iniciované zdola nahor, to znamená, že mestá a obce si vytvárajú svoje stratégie, kde ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR cez svoj integrovaný regionálny operačný program a program rozvoja vidieka vie podporiť takéto iniciatívy," priblížila ministerka Matečná.

Ako ďalej uviedla, takáto cestovná mapa je veľkým záväzkom ministerstva vzhľadom na určité požiadavky združenia ZMOS, aby svoje stratégie vedeli do konca roka naplniť.

Michal Sýkora uvítal podpis memoranda, ktoré obsahuje mapu s termínmi a úlohami. "Dnes sme pokračovali v sérii rokovaní s predsedom vlády a členmi vlády o tom, ako sa riešia vecné problémy miestnej samosprávy," vyhlásil predseda ZMOS.

Ocenil spoluprácu s vládou SR a vyzdvihol partnerský dialóg. "Z našej strany môžem povedať, že tie rokovania sú vždy vecné a hľadáme riešenia, nehľadáme výhovorky. Najväčšou hodnotou v súčasnosti je stabilita vo financovaní miestnej územnej samosprávy," uzavrel Sýkora.

Premiér ďalej avizoval, že aj počas najbližšieho 28. snemu ZMOS-u, ktorý sa bude konať budúci týždeň, budú môcť hovoriť o naplnení dohôd. "Sú to predovšetkým dohody týkajúce sa realizácie a čerpania prostriedkov z viacerých operačných programov. Či je to operačný program rozvoja vidieka, alebo je to integrovaný operačný program, kde chceme dať jasné záväzky aj vo vzťahu k mestám, obciam, starostom a primátorom, ako sa tieto operačné programy budú vyvíjať a čo všetko chceme urobiť, aby bolo maximálne čerpanie finančných prostriedkov, aby z týchto peňazí mali mestá, obce a slovenský vidiek čo najväčší prospech," konštatoval.

Ďalej spomenul opatrenia týkajúce sa limitov vo verejnom obstarávaní, kde sa urobil podľa neho prelomový krok zvýšenia limitu z 5000 eur na 15.000 eur. "Naďalej môžem konštatovať významnú finančnú stabilitu samosprávy," uzavrel.