< sekcia Ekonomika

Riaditeľ Danske Bank rezignoval pre pranie špinavých peňazí

Ilustračné foto.Foto: TASR/AP

Borgen uviedol v samostatnom vyhlásení, že aj keď vyšetrovanie zistilo, že si plnil svoje zákonné povinnosti, cítil, že bude najlepšie pre všetky strany, aby odstúpil.

Kodaň 19. septembra (TASR) - Generálny riaditeľ Danske Bank Thomas Borgen rezignoval na svoj post niekoľko hodín pred zverejnením výsledkov interného vyšetrovania o praní špinavých peňazí v estónskej pobočke.

Danske Bank predtým informovala, že vyšetrovanie sa týkalo 15.000 zákazníkov, ktorí v rokoch 2007 až 2015 uskutočnili celkovo 9,5 milióna platieb prostredníctvom estónskej pobočky. Celkový objem platieb predstavoval približne 200 miliárd eur.

Banka tiež uviedla, že nedokáže poskytnúť presný odhad počtu podozrivých transakcií, ale oznámila takmer 6200 zákazníkov dánskym úradom. Dodala, že "existuje podozrenie, že niektorí zamestnanci v Estónsku pomáhali zákazníkom alebo s nimi spolupracovali".

Podľa zdrojov z banky vyšetrovanie, ktoré viedla externá právnická firma, zistilo, že viacero bývalých a súčasných zamestnancov v estónskej pobočke aj na úrovni celej skupiny si nesplnilo svoje zákonné povinnosti. Dospelo však k záveru, že správna rada, predseda a výkonný riaditeľ neporušili svoje zákonné povinnosti.

"Banka zjavne nedokázala splniť svoju zodpovednosť v tejto záležitosti. To je sklamanie a je to neprijateľné. Ponúkame ospravedlnenie všetkým zainteresovaným stranám - nielen našim zákazníkom, investorom, zamestnancom, ako aj spoločnosti vo všeobecnosti," povedal predseda predstavenstva Ole Andersen.

Borgen uviedol v samostatnom vyhlásení, že aj keď vyšetrovanie zistilo, že si plnil svoje zákonné povinnosti, cítil, že bude najlepšie "pre všetky strany", aby odstúpil.

Danske Bank zároveň oznámila, že daruje hrubý príjem vo výške 1,5 miliardy dánskych korún (201,07 milióna eur) nezávislej nadácii, ktorá podporuje iniciatívy na boj proti finančnej kriminalite.

Dar bude v 3. štvrťroku zaúčtovaný do výdavkov a Danske Bank teraz očakáva, že jej čistý zisk v roku 2018 bude v rozsahu od 16 do 17 miliárd DKK, namiesto 18 - 20 miliárd DKK.

Banku v súčasnosti vyšetrujú americké aj dánske úrady v súvislosti s transakciami uskutočňovanými z iných krajín, predovšetkým z Ruska.