Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Odborník:Životné poistenie treba pravidelne kontrolovať a aktualizovať

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Poukázal na to, že aj keď ľudia majú uzavreté životné poistenie z minulosti, neznamená to, že sú dostatočne krytí.

Bratislava 15. júna (TASR) - Mnohí Slováci zabúdajú na kontrolu a aktualizáciu svojho životného poistenia. Aj od toho pritom závisí, v akej miere im poistka pomôže v náročných situáciách, pri závažných ochoreniach či ťažkých úrazoch, ktoré zasiahnu fungovanie celej rodiny.

"Ak si klient svoje životné poistenie neaktualizuje a má ho nesprávne nastavené, tak až vo chvíli, keď to bude najviac potrebovať, môže zistiť, že nemá nárok na poistné plnenie od poisťovne. Prípadne mu vyplatí sumu, ktorá mu dostatočne nepomôže a nepokryje jeho výpadok príjmu," upozornil riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti Fingo.sk Patrik Szabó.

Poukázal na to, že aj keď ľudia majú uzavreté životné poistenie z minulosti, neznamená to, že sú dostatočne krytí. Poistenie, ktoré bolo postačujúce pred piatimi či desiatimi rokmi, totiž vo väčšine prípadov nepokrýva aktuálne potreby. "Za tie roky sa u ľudí mohla zmeniť finančná situácia, výška príjmu, úverové záväzky, zároveň rástla inflácia, zvýšili sa aj náklady na lieky či zdravotné pomôcky, ktoré nepreplácajú zdravotné poisťovne. Všetky tieto zmeny musí reflektovať aj životné poistenie," zdôraznil odborník.

Pri nastavení životného poistenia podľa neho neexistuje jeden všeobecný vzorec na výšku poistných súm alebo na výber vhodných pripoistení. Odporúča však dodržiavať určité všeobecne platné pravidlá. Optimálne pripoistenia a poistné sumy majú zohľadňovať rodinnú situáciu, príjem, povolanie, či výšku finančných záväzkov.

"Dlhodobý výpadok príjmu z dôvodu ochorenia alebo úrazu môže ovplyvniť životný štandard klienta, môže sa dokonca dostať do finančných problémov. Preto pri veľkých rizikách, ako sú kritické ochorenia, trvalé následky či invalidita odporúčam nastaviť poistnú sumu tak, aby pokryla aspoň dva roky výpadku príjmu," vyčíslil Szabó.

Kontrola životného poistenia by sa mala podľa neho robiť najmenej raz za dva až tri roky, ale aj pri každej významnejšej životnej zmene, akou môže byť kúpa nehnuteľnosti a hypotéka, či zmena rizikovosti povolania. "Pri uzatváraní aj pri úprave životného poistenia si treba pozorne čítať podmienky jednotlivých rizík. Samozrejme, aj cena je dôležitá, no nie viac ako vhodný výber pripoistení, výšky poistných súm, ale aj výluky, prístup poisťovní k likvidácii poistných udalostí a podobne," doplnil odborník.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.