< sekcia Ekonomika

Finančná správa spustí pre klientov saldokonto daňových záväzkov

Na snímke motorové vozidlo Finančnej správy. Foto: TASR/Marko Erd

K príslušnej dani sa budú zobrazovať údaje o celkovej sume, vyrubenej a uhradenej čiastke, neuhradenej sume pred a po splatnosti.

Bratislava 12. apríla (TASR) – Finančná správa (FS) SR posilňuje elektronickú komunikáciu s klientmi a vo štvrtok (15. 4.) spustí prezeranie údajov osobného účtu, tzv. saldokonto. Vďaka nemu budú mať klienti finančnej správy prehľad o stave svojho osobného účtu. Saldokonto bude dostupné pre všetkých klientov, ktorí majú aktívnu elektronickú schránku na portáli finančnej správy, uviedla v pondelok hovorkyňa FS Martina Rybanská.

"Klienti finančnej správy tak získajú prehľad o stave na svojom osobnom účte z pohodlia domova - bez nutnosti osobnej komunikácie s finančnou správou," uviedla Rybanská. Saldokonto im umožní získať informácie o neuhradených a uhradených predpisoch, nedoplatkoch, preplatkoch či preddavkoch a skontrolovať si tak prípadné nezrovnalosti.

K príslušnej dani sa budú zobrazovať údaje o celkovej sume, vyrubenej a uhradenej čiastke, neuhradenej sume pred a po splatnosti. V prípade dane z príjmov alebo dane z motorových vozidiel budú vyčíslené predpísané a uhradené preddavky. Okrem toho si podľa Rybanskej budú môcť daňové subjekty prezerať aj obraty za vybratú daň a skontrolovať si, či ju platia v správnej výške a načas.

Údaje bude finančná správa pravidelne aktualizovať. Aktuálne údaje vyplývajúce z daňových priznaní podaných za rok 2020 sa v saldokonte objavia postupne, keďže finančná správa podané daňové priznania v súčasnosti ešte spracováva.

FS bude uhradené predpisy zobrazovať s históriou jedného roka, predpisy uhradené po lehote splatnosti jeden rok po dátume poslednej úhrady, preddavky s históriou dvoch rokov. Prístup do osobného účtu daňovníka bude môcť mať aj štatutárny zástupca a zástupca s generálnou mocou, alebo používatelia s obmedzeným prístupom k službám portálu finančnej správy, ak majú vyznačené oprávnenie Osobný účet – prístup k údajom.