< sekcia Ekonomika

Finančná správa: Ukrajinec chcel cigarety prepašovať v kryte v dodávke

Príslušníci finančnej správy (FS) z Pobočky colného úradu Vyšné Nemecké odhalili v uplynulých dňoch 8400 kusov nelegálne prevážaných ukrajinských cigariet. Prepašovať z Ukrajiny na Slovensko sa ich pokúsil Ukrajinec, ktorý už v minulosti niekoľkokrát porušil colné predpisy pri vstupe na územie SR. Cigaretový kontraband prevážal v špeciálne vybudovanom kryte v dodávke. O prípade informovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová. Michalovce, 14. októbra 2021. Foto: TASR - CÚ Michalovce

Colníci k prípadu privolali povereného príslušníka z Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý v rámci procesných úkonov okrem pašovaných cigariet zaistil aj dodávku použitú na pašovanie.

Vyšné Nemecké 14. októbra (TASR) - Príslušníci finančnej správy (FS) z Pobočky colného úradu Vyšné Nemecké odhalili v uplynulých dňoch 8400 kusov nelegálne prevážaných ukrajinských cigariet. Prepašovať z Ukrajiny na Slovensko sa ich pokúsil Ukrajinec, ktorý už v minulosti niekoľkokrát porušil colné predpisy pri vstupe na územie SR. Cigaretový kontraband prevážal v špeciálne vybudovanom kryte v dodávke. O prípade informovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová.

Ako uviedla, Ukrajinec, ktorý sa už v minulosti dopustil spáchania colných priestupkov, za ktoré mu boli uložené blokové pokuty, na výzvu príslušníkov FS prihlásil k colnému konaniu iba povolené množstvo 40 kusov cigariet. "Pri kontrole dodávky, imatrikulovanej na Ukrajine, skenovacím zariadením boli označené podozrivé miesta v bočnej stene pred zadným kolesom. Následnou úplnou fyzickou kontrolou boli za čalúnením vnútornej bočnej steny nájdené ukryté cigarety a bezdymové tabakové výrobky," priblížila s tým, že v úkryte sa nachádzalo 8000 kusov cigariet 16 rôznych značiek a 400 kusov elektronických cigariet dvoch rôznych značiek. Všetky cigarety boli balené v spotrebiteľských baleniach, označené ukrajinskými kontrolnými známkami. "Finančný únik na cle a daniach bol v tomto prípade vyčíslený na 1359,02 eura," doplnila Nimrichterová.

Colníci k prípadu privolali povereného príslušníka z Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý v rámci procesných úkonov okrem pašovaných cigariet zaistil aj dodávku použitú na pašovanie. Voči Ukrajincovi sa začalo trestné stíhanie z prečinu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru. "Prípad je v štádiu procesného riešenia a bude realizovaný v takzvanom superrýchlom konaní," uzavrela hovorkyňa.