< sekcia Ekonomika

Firma Aero Vodochody znížila vlani stratu na zhruba 1 miliardu Kč

Na snímke podzvukové cvičné ľahké bojové lietadlo L 159 B českého výrobcu Aero Vodochody, foto z archívu. Foto: TASR/Milan Kapusta

Vojenské programy sa na tržbách spoločnosti podieľali 67 %.

Praha 25. novembra (TASR) - Najväčší český výrobca leteckej techniky Aero Vodochody zaznamenal za minulý rok stratu, v porovnaní s predchádzajúcim rokom ju však znížil. Informoval o tom server e15.cz.

Spoločnosť, ktorá po predaji dokončenom v septembri patrí firme HSC Aerojet maďarského finančníka Kristófa Szalay-Bobrovniczkého, vo výročnej správe za rok 2020 uviedla, že strata za minulý rok dosiahla 1,026 mld. Kč (40,27 milióna eur). Oproti roku 2020 tak klesla o 108 miliónov Kč. Spoločnosti klesol aj čistý obrat, z 2,89 miliardy na 2,48 miliardy Kč.

Firma Aero Vodochody poukázala najmä na dôsledky pandémie na letecký biznis, vplyv investícií vynaložených na kľúčový program lietadla L-39NG na hospodárske výsledky a význam získania typového certifikátu pre toto lietadlo, ktoré má byť základom produkcie firmy. "Prevádzkový výsledok (strata 817 miliónov Kč) výrazne ovplyvnili investície do projektu L-39NG, ktorý prinesie návratnosť už od 2. polroka tohto roka, ale najmä v ďalších rokoch," uviedla firma.

Vojenské programy sa na tržbách spoločnosti podieľali 67 %. Kooperačné programy, ktoré zahŕňajú komponenty napríklad pre lietadlá Airbus A220, Embraer C-390 alebo L-410, tvorili 30 % tržieb. Zvyšok generoval predaj dlhodobého hmotného majetku alebo prenájom letiska.

(1 EUR = 25,475 CZK)