Quantcast
< sekcia Ekonomika

Ford zvoláva viac ako 634.000 SUV pre únik paliva a riziko požiaru

Logo automobilky Ford, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zvolávacia akcia sa vzťahuje na SUV Bronco Sport a Escape z modelových rokov 2020 až 2023.

Dearborn 24. novembra (TASR) – Americká automobilka Ford Motor zvoláva na celom svete viac ako 634.000 vozidiel SUV. Dôvodom je možné prasknutie vstrekovača paliva a s tým spojené riziko požiaru.

Zvolávacia akcia sa vzťahuje na SUV Bronco Sport a Escape z modelových rokov 2020 až 2023. Všetky majú 1,5-litrové trojvalcové motory. TASR správu prevzala z AP.

Opravy ešte nie sú k dispozícii, ale keď budú, majitelia by si mali naplánovať servis u preferovaného predajcu. Majitelia budú informovaní listami od 19. decembra.

Predajcovia skontrolujú vstrekovače a v prípade potreby ich vymenia. Aktualizujú softvér vozidla, aby sa zistilo, či je vstrekovač paliva prasknutý.

"Ak zistí pokles tlaku v palivovej lište, výkon motora sa automaticky zníži, aby sa minimalizovalo akékoľvek riziko, a zároveň to umožní zákazníkom prejsť na bezpečné miesto, zastaviť vozidlo a zabezpečiť servis," dodal Ford.

Ford predĺži aj záruky na prasknuté vstrekovače paliva až na 15 rokov.

Zvolávacia akcia sa týka približne 520.000 vozidiel v Spojených štátoch a približne 114.000 v iných krajinách.

Ford uviedol, že dostal celkovo 54 správ o požiaroch, vrátane štyroch s prasknutými vstrekovačmi paliva. Ďalších približne 13 spôsobila pravdepodobne netesná palivová dýza. Automobilka eviduje tiež štyri sťažnosti na požiare, ktoré boli zaznamenané menej ako päť minút po vypnutí motorov.