< sekcia Ekonomika

Francúzske aerolínie XL Airways žiadajú o záchranu Air France

ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Magnin uviedol, že pôvodne rokovali s Air France, rokovania však boli prerušené zo strany národného prepravcu.

Paríž 22. septembra (TASR) - Francúzska letecká spoločnosť XL Airways, ktorá sa dostala do finančných ťažkostí, sa snaží dosiahnuť záchranu od konkurenčnej Air France. "Air France sa dokáže pohnúť. Predseda predstavenstva skupiny Ben Smith k tomu má možnosť," povedal šéf XL Airways Laurent Magnin pre nedeľný týždenník Le Journal de Dimanche.

XL Airways koncom minulého týždňa zastavili predaj leteniek a oznámili, že počnúc pondelkom 23. septembra rušia niektoré lety. Spoločnosť s približne 600 zamestnancami sa špecializuje na dlhé trasy, napríklad do Karibiku, oblasti Indického oceána alebo USA. Podľa vlastných údajov prepravuje ročne zhruba milión cestujúcich. Aerolínie prevádzkujú štyri Airbusy A330.

Magnin uviedol, že pôvodne rokovali s Air France, rokovania však boli prerušené zo strany národného prepravcu. Podľa slov manažéra ich situáciu zhoršili aj protesty žltých viest vo Francúzsku. "Všetko sa skomplikovalo, keďže naše lety z Číny boli tej zimy z troch štvrtín prázdne," dodal. Protesty sa konali od novembra 2018 proti reformnej politike prezidenta Emmanuela Macrona a počas nich dochádzalo začiatkom roka ku konfliktom v Paríži.