Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Ekonomika

Francúzsko čelí najväčšiemu prepadu exportu pšenice za vyše 20 rokov

Na snímke žatva pšenice na poli. Foto: TASR - Roman Hanc

Úrody pšenice vo Francúzsku klesajú a očakáva sa, že doterajšiu šiestu priečku v rebríčku najväčších exportérov pšenice čoskoro Francúzom zoberie Argentína.

Paríž 27. januára (TASR) - Francúzsko očakáva v tejto sezóne najslabší export pšenice za viac než 20 rokov. Dôvodom je nižší dopyt zo strany Číny, spory s Alžírskom a strata veľkej časti trhu v prospech krajín ako Rusko a Ukrajina. Informovala o tom agentúra Reuters.

Štátna agentúra FranceAgriMer zverejnila tento mesiac najnovšiu prognózu, v rámci ktorej naďalej predpokladá, že počas tohtoročnej sezóny 2024/2025 (júl 2024 - jún 2025) vyvezie mimo krajín Európskej únie 3,5 milióna ton mäkkej pšenice. Ak sa odhad potvrdí, bude to znamenať pokles vývozu o dve tretiny a najnižší export od začiatku tohto storočia.

Niektorí obchodníci na trhu sú však ešte pesimistickejší. Za 1. polrok sezóny 2024/2025 vyviezlo Francúzsko iba jeden milión ton pšenice, navyše, aj nakládka v januári bola slabá. "Bude zázrak, ak sa dostaneme aspoň na 3 milióny ton," povedal jeden z obchodníkov.

Úrody pšenice vo Francúzsku klesajú a očakáva sa, že doterajšiu šiestu priečku v rebríčku najväčších exportérov pšenice čoskoro Francúzom zoberie Argentína. Navyše, ešte viac sa zvýši priepasť medzi Francúzskom a najväčšími exportérmi ako Rusko, Austrália, Kanada a USA.

Situáciu francúzskych farmárov výrazne skomplikovalo nepriaznivé počasie, keď dlhotrvajúce dažde viedli k najnižšej úrode mäkkej pšenice v krajine od 80. rokov minulého storočia. Navyše, aj kvalita bola v dôsledku daždivého počasia nižšia. K tomu sa pridala tvrdá konkurencia zo strany štátov východnej Európy na čele s Ruskom, ktorému sa napriek sankciám v obchode s touto komoditou stále darí.

Ďalším problémom je pokles dopytu po francúzskej pšenici zo strany Číny a Alžírska, pričom severoafrická krajina je jedným z najväčších dovozcov pšenice na svete. V minulých rokoch vyvážalo Francúzsko do Číny a Alžírska milióny ton pšenice. V súčasnej sezóne však do Číny zatiaľ nevyviezlo nič a do Alžírska poslalo iba jeden náklad.

V súvislosti s Alžírskom obchodníci poukázali na dôsledky diplomatického sporu po tom, ako Paríž vlani uznal suverenitu Maroka nad Západnou Saharou. V reakcii na to alžírska obilná agentúra OAIC od októbra minulého roka potichu vylúčila francúzsku pšenicu a firmy z tendrov. "Čo sa týka Alžírska, je to kompletný blackout," povedal predseda výboru FranceAgriMer pre obilie Benoit Pietrement.

Avšak aj v Maroku sa predaj francúzskej pšenice znížil, a to viac než o polovicu. Z tohto trhu ju vytláča Rusko, ktoré podľa marockej obilnej asociácie ponúka väčšie objemy komodity. Čína, ďalší kľúčový trh, sa zasa viac zamerala na dodávky pšenice z Austrálie. Výsledkom je, že spoločnosť Senalia, ktorá prevádzkuje najväčší francúzsky terminál na export obilia v meste Rouen, musela počas tejto sezóny časť zamestnancov prepustiť.

Niektorí obchodníci dúfajú počas sezóny v obrat a aspoň splnenie odhadu FranceAgriMer, ďalšia časť však pochybuje, keďže ani dodávky na trh krajín EÚ výpadky na trhoch mimo únie nevykompenzujú. V tejto súvislosti poukazujú na lacnú ukrajinskú pšenicu, ktorá prekonala francúzsku na niektorých trhoch, ako je napríklad Španielsko.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.