Quantcast
< sekcia Ekonomika

Francúzsko požaduje, aby producenti zaviedli strop na cenu ropy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž podporuje návrh Spojených štátov na stanovenie maximálnej ceny ropy, avšak tvrdí, že by takéto opatrenie bolo oveľa účinnejšie, ak by prichádzalo zo strany producentských krajín.

Krün 26. júna (TASR) - Francúzsko v nedeľu vyzvalo producentov ropy, aby stanovili strop na jej cenu. To by vytvorilo tlak na Rusko, ktoré profituje z prudkého zdraženia energií. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Paríž podporuje návrh Spojených štátov na stanovenie maximálnej ceny ropy, avšak tvrdí, že by takéto opatrenie bolo oveľa účinnejšie, "ak by prichádzalo zo strany producentských krajín". Na to, aby opatrenie fungovalo, "je nevyhnutné diskutovať o ňom s alianciou OPEC+ a svetovými producentmi ropy".

Spojené štáty navrhli, aby sa na summite lídrov skupiny najrozvinutejších krajín G7 hovorilo aj o cenovom strope. To by však znamenalo, že o ňom rozhodnú spotrebiteľské štáty.

Podľa Nemecka by sa takéto opatrenie len veľmi ťažko presadzovalo. "Stále intenzívne diskutujeme o tom, ako by to fungovalo a ako by sa to dalo zosúladiť s americkými, britskými, európskymi a japonskými sankčnými režimami," uviedol vysoký predstaviteľ Nemecka.

Takisto predseda Európskej rady Charles Michel potvrdil, že o cenovom strope na ropu prebiehajú diskusie. "Chceme ísť viac do detailov. Chceme sa ubezpečiť, že cieľom je Rusko, nie sťažiť si a skomplikovať život."