< sekcia Ekonomika

MATEČNÁ: Zákony o vlastníctve lesných pozemkov sa prijmú v roku 2017

Poľnohospodárstvo je odvetvím, ktoré má veľkú šancu poskytnúť prácu nekvalifikovaným a dlhodobo nezamestnaným ľuďom na Slovensku. Skonštatovala to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (na snímke) počas návštevy Farmy Kissová v Šarovciach v okrese Levice 22. septembra 2016. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Uviedla to po rokovaní vlády šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Bratislava 7. decembra (TASR) - Legislatíva, ktorá by mala akcelerovať doriešenie transformácie vlastníctva lesných pozemkov sa prijme v roku 2017. Uviedla to po rokovaní vlády šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Vládny kabinet dnes schválil nelegislatívny návrh komplexného organizačného, finančného a legislatívneho riešenia problémov, ktoré spomaľujú transformáciu vlastníckych a užívateľských vzťahov k lesným pozemkom. Na transformáciu vlastníckych vzťahov v SR podľa materiálu čaká ešte takmer 170.000 hektárov (ha) lesných pozemkov.

"Ukončenie reprivatizačného procesu a riešenie s tým súvisiacich problémov sa však dotýka nielen 7 % výmery nedoriešených žiadostí, ale aj pozemkov tzv. neznámych vlastníkov, ako aj doriešenia vzťahu k pozemkom, o ktorých vydanie užívacích práv ich vlastníci zatiaľ nepožiadali. Celkovo sa navrhované opatrenia vyplývajúce z tohto materiálu týkajú 168.644 ha lesných pozemkov," spresnil agrorezort.

Podľa správy o transformácii vlastníckych a užívacích vzťahov k lesným pozemkom, dlhodobo každoročne spracovávanou MPRV SR, boli počas doterajšieho priebehu reprivatizačného procesu prinavrátené užívacie práva – obhospodarovanie lesných pozemkov k takmer 93 % z požadovanej výmery k pozemkom, o ktoré pôvodní vlastníci požiadali.

Cieľom vládneho materiálu je podľa MPRV SR zadefinovanie problémov, ktoré v súčasnosti spomaľujú proces transformácie vlastníckych vzťahov k lesným pozemkom, a následne navrhnúť základné opatrenia, ktorými sa urýchli proces prinavracania vlastníckych a užívacích práv k lesným pozemkom.

"Predkladaný materiál nemá legislatívny charakter, napriek uvedenému sa zaoberá návrhmi smerovania zmien troch právnych predpisov, bez ktorých nie je podľa názoru predkladateľa urýchlenie tohto procesu možné realizovať," dodalo MPRV SR.