Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Ekonomika

Galanta sa dočká kompletného obchvatu, financie má z eurofondov

Ilustračné foto Foto: TASR

Výstavba južného mestského obchvatu, ktorý je súčasťou cesty I/75, zabezpečí plynulosť cestnej premávky a minimalizuje negatívne vplyvy dopravy na život obyvateľov mesta.

Galanta 12. apríla (Teraz.sk) - Obyvatelia Galanty sa už o 2,5 roka môžu tešiť z nového mestského obchvatu, ktorý odbremení centrum mesta od kamiónov.

Koncom marca sa začala stavať tretia, záverečná etapa obchvatu Galanty, ktorá je spolufinancovaná prostredníctvom fondov Európskej únie. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek zároveň rozhodol o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z eurofondov na tento národný projekt, čím sa uvoľnilo čerpanie vyše 27 miliónov eur z Operačného programu Doprava (OPD).

Eurofondy sú najvýhodnejším zdrojom financovania výstavby diaľnic a ciest. Únia Slovensku pri dopravných projektoch prepláca až 85 percent oprávnených nákladov.

„Z hľadiska eurofondových projektov je južný obchvat Galanty síce takzvaný malý projekt, avšak pre obyvateľov mesta má obrovský význam. Tranzitná doprava dnes prechádza obchodným centrom Galanty, kde je množstvo chodcov a cyklistov. Táto nepriaznivá situácia sa do roku 2015 zmení a Galanta bude patriť k mestám s vybudovaným kompletným cestným obchvatom,“ povedal minister J. Počiatek.

Denne prejde centrom Galanty približne 16-tisíc vozidiel. Výstavba južného mestského obchvatu, ktorý je súčasťou cesty I/75, zabezpečí plynulosť cestnej premávky a minimalizuje negatívne vplyvy dopravy na život obyvateľov mesta. Zároveň sa vytvoria predpoklady pre ďalší priaznivý hospodársky rozvoj priľahlého územia, keďže súčasťou projektu je aj mimoúrovňové napojenie priemyselného parku Samsung na novovybudovanú cestu.
Všetky tri etapy galantského obchvatu sú financované z fondov EÚ. Druhá a tretia etapa sú súčasťou projektov Operačného programu Doprava 2007-2013 (prioritná os 5.2, cesty I. triedy). Prijímateľom pomoci z OPD je Slovenská správa ciest, zhotoviteľom stavby tretej etapy obchvatu je firma Strabag.