< sekcia Ekonomika

Ghosn podal na Nissan-Mitsubishi žalobu v Holandsku, žiada 15 mil. eur

Carlos Ghosn Foto: TASR

Ghosn vlastní francúzske, libanonské a brazílske občianstvo, Holandsko si však v roku 2012 vybral za svoj daňový domicil.

Amsterdam 21. júla (TASR) - Bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn podal na Nissan a Mitsubishi žalobu v Holandsku v súvislosti s jeho odvolaním z funkcie predsedu predstavenstva aliancie týchto firiem. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na informácie holandského denníka NRC.

Carlos Ghosn stál na čele aliancie Nissanu a Mitsubishi, po jeho zatknutí a obvinení z podhodnotenia príjmov a využívania firemných peňazí na osobné účely v novembri minulého roka ho však firmy z tejto funkcie neskôr odvolali.

Ghosn, ktorý je od apríla v domácom väzení v Tokiu, požaduje od Nissanu a Mitsubishi vyplatenie 15 miliónov eur. Ako totiž povedal jeho holandský právny zástupca, firmy sa pri postupovaní proti Ghosnovi dopustili hrubých chýb.

"V Holandsku, ak chcete prepustiť šéfa, ešte pred prepustením mu musíte oznámiť, z čoho je obvinený a zároveň mu musíte poskytnúť podkladové dokumenty, aby sa mohol brániť," povedal pre NRC Laurens de Graaf z právnickej firmy BarentsKrans. "To sa však v prípade pána Ghosna nestalo, čo znamená, že jeho odvolanie z funkcie je diskutabilné," dodal.

Ghosn vlastní francúzske, libanonské a brazílske občianstvo, Holandsko si však v roku 2012 vybral za svoj daňový domicil. Navyše, aj holdingová spoločnosť zastupujúca alianciu Nissan-Mitsubishi má sídlo v Holandsku. Ghosnovu žalobu v súčasnosti skúma oblastný súd v Amsterdame, termín pojednávania však podľa NRC zatiaľ nestanovil.