Google oznámil, že neporušuje hospodársku súťaž
TASR, 21. apríla 2016 12:58
Ilustračné foto Foto: TASR/APNa oznámenie exekutívy EÚ spoločnosť Google reagovala oficiálnym stanoviskom, ktoré poskytla aj TASR.
„Android pomohol vytvoriť pozoruhodný a najmä udržateľný ekosystém, založený na open-source softvéri a otvorených inováciách. Budeme naďalej spolupracovať s Európskou komisiou, aby sme dokázali, že Android je dobrý pre hospodársku súťaž a dobrý pre spotrebiteľov,“ uviedol podpredseda spoločnosti Google Kent Walker v správe pre médiá.
Komisia vo svojom predbežnom stanovisku upozornila, že Google v oblasti mobilných zariadení vyvíjala stratégiu na udržanie a posilnenie svojho dominantného postavenia v oblasti všeobecného internetového vyhľadávania. Podľa komisie z uvedených praktík vyplýva, že sa vyhľadávač Google Search vopred inštaluje a nastavuje ako prednastavená alebo výhradná vyhľadávacia služba do väčšiny zariadení využívajúcich systém Android predávaných v Európe. Uvedené praktiky znemožňovali konkurenčným vyhľadávačom prístup na trh prostredníctvom konkurenčných mobilných vyhľadávačov a konkurenčných operačných systémov.
Okrem toho praktiky spoločnosti podľa názoru exekutívy EÚ poškodili aj spotrebiteľov tým, že potláčali hospodársku súťaž a obmedzovali inováciu v širšom segmente mobilných zariadení.
Obavy EK vo forme námietok boli adresované spoločnosti Google a jej materskej spoločnosti Alphabet.
Spoločnosť Google v reakcii na postoj EK dodala, že berie vážne obavy vyjadrené Bruselom, "ale sme tiež presvedčení, že náš obchodný model udržuje náklady výrobcov nízka a zaisťuje im vysokú pružnosť a spotrebiteľom dáva bezprecedentnú kontrolu nad svojimi mobilnými zariadeniami".
Najnovšie články v rubrike
Prieskum: Nemci očakávajú urýchlené rozširovanie obnoviteľných zdrojov
Približne 78 % respondentov vníma závislosť Nemecka od dovozu energie ako hrozbu, pričom táto otázka sa opäť dostala do popredia v súvislosti s vojnou v Iráne, uviedlo združenie.
NDS chce odovzdať D1 pri Ružomberku v lete
Výstavba druhej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 v dĺžke viac ako 10 kilometrov sa podľa očakávania diaľničiarov môže predĺžiť približne o pol roka.
OPEC+ sa údajne dohodol na zvýšení ťažby v máji
V dôsledku vojny je fakticky zablokovaný Hormuzský prieliv, čo obmedzuje vývoz ropy z kľúčových štátov ropného zoskupenia - Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Iraku.
Svet na dlani




