Ekonomika

Google sa pred Súdnym dvorom EÚ snaží odvrátiť miliardovú pokutu

TASR, 19. septembra 2023 18:50

Rozhodnutie ESD sa očakáva do niekoľkých mesiacov.

Na archívnej snímke logo Google. Foto: TASR/AP
Luxemburg 19. septembra (TASR) - Spoločnosť Google podniká jeden z posledných pokusov, ako sa vyhnúť miliardovej pokute od Európskej únie (EÚ). V odvolacom konaní pred Súdnym dvorom EÚ (ESD), ktoré sa začalo v utorok, prevádzkovateľ rovnomerného internetového vyhľadávača argumentuje, že protimonopolné orgány Únie mu dostatočne nepreukázali údajné obchodné praktiky poškodzujúce hospodársku súťaž. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rozhodnutie ESD sa očakáva do niekoľkých mesiacov. Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v roku 2017 nariadila Googlu zaplatiť 2,42 miliardy eur. Google sa proti rozhodnutiu odvolal, Všeobecný súd EÚ však jeho sťažnosť pred dvoma rokmi zamietol. Celkovo musel Google za konanie poškodzujúce hospodársku súťaž v Európe v uplynulom desaťročí zaplatiť 8,25 miliardy eur.

Právny zástupca spoločnosti Google Thomas Graf v aktuálnom konaní pred ESD argumentoval, že nerovné zaobchádzanie s konkurenciou nie je to isté ako obmedzovanie súťaže. "Spoločnosti si nekonkurujú tým, že zaobchádzajú so svojimi konkurentmi rovnako," poznamenal Graf. Právny zástupca Európskej komisie (EK) Fernando Castillo de la Torre tento argument odmietol.

Google síce má právo používať svoje algoritmy tak, aby sa výsledky vyhľadávania, ktoré sú pre používateľov menej relevantné, umiestňoval na nižších miestach v zoznamoch výsledkov, avšak využíval svoje dominantné postavenie v oblasti vyhľadávania na internete tak, aby zvýraznil vlastné služby a ponuky v cenových porovnávaniach, konštatoval de la Torre.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:45

MFSR: Deficit verejných financií by mal budúci rok klesnúť na 6% HDP
Celkové príjmy verejnej správy by v budúcom roku mali dosiahnuť 53,48 miliardy eur a výdavky 61,32 miliardy eur.

sk
dnes 17:51

Rozpočtový deficit Izraela v novembri prudko pre vojnu vzrástol
Zdroj z ministerstva financií uviedol, že vedenie rezortu očakáva nárast rozpočtového schodku do konca roka 2023 približne na 4 % HDP.

sk
dnes 17:36

Nvidia uvažuje o vytvorení základne vo Vietname
Vo Vietname majú už viaceré zahraničné firmy niekoľko veľkých tovární na montáž čipov vrátane Intelu.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac