Quantcast
< sekcia Ekonomika

Harbuľák: Obedy pre dôchodcov nie sú ekonomickým opatrením

Prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák. Foto: FOTO TASR/Pavel Neubauer

Situácia v odvetví cestovného ruchu je kritická a zamestnávatelia potrebujú informácie o nástrojoch, ktoré im reálne pomôžu. Potrebujú zásadné opatrenia, ktoré sú konkrétne a kompletné.

Bratislava 21. apríla (TASR) – Návrh na poskytovanie obedov dôchodcom v reštauračných zariadeniach chápe Zväz cestovného ruchu (ZCR) SR ako sociálne, nie ekonomické opatrenie. Prezident zväzu Marek Harbuľák tak reagoval na pondelkové (20. 4.) vyjadrenie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Ten oznámil, že vláda namiesto toho, aby reštauráciám preplácala náklady na zamestnancov, dá dôchodcom stravné lístky na nákup obedov v reštaurácii.

Uplatnenie tohto opatrenia bude podľa Harbuľáka v praxi ťažké. "Pokiaľ by bolo ultimatívne nahradené zrušením príspevkov na plošnú náhradu mzdy, je to neprijateľné pre stovky majiteľov stravovacích zariadení, ktorí sú už viac ako mesiac prakticky bez príjmu," podotkol.

Ak ide o sociálne opatrenie, ktoré má vyjsť v ústrety seniorom, zariadenia verejného stravovania by podľa prezidenta ZCR potrebovali ešte pred spustením tejto aktivity vedieť, či budú dôchodcovia tento spôsob stravovania preferovať. "Pokiaľ by tieto gastrolístky mohli byť použité na nákup v potravinách, je zrejmé, že väčšina seniorov ho využije na nákup potravín. Ide aj o to, či vedia zabezpečiť vo všetkých obciach obedy dôchodcom, teda aj tam, kde nie sú reštaurácie a iné stravovacie zariadenia," upozornil Harbuľák.

Zväz je podľa neho pripravený diskutovať aj o tomto návrhu. Zdôraznil však, že situácia v odvetví je kritická a zamestnávatelia potrebujú informácie o nástrojoch, ktoré im reálne pomôžu. Potrebujú zásadné opatrenia, ktoré sú konkrétne a kompletné. "Toto opatrenie môže byť doplnkovým opatrením v rámci sociálnej pomoci seniorom. Určite však nerieši momentálnu krízovú situáciu v odvetví cestovného ruchu, osobitne v reštauračných zariadeniach," skonštatoval Harbuľák.

Zároveň priblížil, že konkrétne opatrenia by mali zahŕňať odpustenie odvodov z vyplatenej mzdy zamestnávateľa pre tých, ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť. A to počas celého obdobia, keď musia byť zatvorené. ZCR tiež navrhol zrušiť jednu z podmienok oprávnenosti zamestnávateľa na príspevok, ktorým je to, že podnik nesmie byť v ťažkostiach. Zaistiť by sa podľa zväzu mali aj preklenovacie úvery na zabezpečenie likvidity, ktoré by boli explicitne riešené aj v legislatíve vrátane pravidiel ich čerpania. Navrhuje tiež zníženie sadzieb DPH na stravovacie služby.