Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 30. január 2026Meniny má Ema
< sekcia Ekonomika

HDP Talianska sa v 2. štvrťroku znížil o 12,4 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Taliansko patrí medzi krajiny, ktoré pandémia nového koronavírusu najviac zasiahla.

Rím 31. júla (TASR) - Hrubý domáci produkt (HDP) Talianska sa v období apríl-jún 2020 znížil medzikvartálne o 12,4 % v dôsledku blokád na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Informoval o tom v piatok štatistický úrad ISTAT.

Tento kalendárny a sezónne upravený pokles je "bezprecedentný", uviedol štatistický úrad. Dodal však, že bol menej dramatický, ako sa očakávalo.

Talianska banka UniCredit napríklad predpovedala tretej najväčšej ekonomike eurozóny v 2. kvartáli medzikvartálny prepad HDP až o 18 %.

V medziročnom porovnaní sa HDP Talianska za tri mesiace do konca júna znížil o 17,3 %.

Taliansko patrí medzi krajiny, ktoré pandémia nového koronavírusu najviac zasiahla. Na ochorenie COVID-19 tam zomrelo vyše 35.000 ľudí. Vláda zaviedla prísne blokády, aby zabránila šíreniu vírusu. Tie si však vybrali vysokú daň od ekonomiky.

Vláda preto plánuje dramaticky zvýšiť verejné investície a zamerať sa skôr na podporu hospodárskeho rastu ako na udržanie dlhu na uzde, v snahe pomôcť ekonomike dostať sa z najhoršej recesie za celé storočie.