< sekcia Ekonomika

Heger: Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu

Eduard Heger, archívna snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Ministri financií v rámci ECOFIN diskutovali najmä o implementácii Nástroja obnovy a odolnosti.

Bratislava 19. januára (TASR) - Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu. Dôležité je čo najrýchlejšie uvoľnenie peňazí z tohto finančného balíka do reálnej ekonomiky a čo najmenšia byrokracia. Uviedol to na utorkovom zasadnutí Rady Európskej únie pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) minister financií Eduard Heger (OĽANO). Minister zároveň predstavil hlavné priority slovenského Plánu obnovy.

"Už niekoľko mesiacov tvrdím, že Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu, pre ministerstvo financií a postupne čoraz viac aj pre zodpovedných ministrov, ktorých sa jednotlivé témy, reformy, budú týkať" povedal Heger. Ministri financií v rámci ECOFIN diskutovali najmä o implementácii Nástroja obnovy a odolnosti. Šéf rezortu financií prezentoval hlavné priority návrhu slovenského Plánu obnovy, ktorý bol Komisii zaslaný koncom decembra 2020.

Rada ECOFIN taktiež schválila Závery Rady k Správe mechanizmu varovania 2021, ktorá v rámci takzvanej procedúry makroekonomických nerovnováh neidentifikovala žiadne nerovnováhy na Slovensku, ako aj odporúčania pre hospodársku politiku eurozóny. Európska komisia prezentovala akčný plán pre znižovanie nesplácaných úverov. Podľa ministra Hegera je dôležité naďalej pokračovať v znižovaní rizík v bankovom sektore v niektorých štátoch Únie.